Karesi Atatürk Evi’ni ayrımsız yılda 73 bin gönül musahabe etti

Balıkesir’de, Karesi Belediyesince Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bire bir adına yaptırılıp güzeşte sene 10 Kasım’da açılan Karesi Atatürk Evi’ni aynı senede 73 bin emanet konuşma etti.

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Karesi Atatürk Evi’nde anaokulu öğrencilerinin katılımıyla anma töreni düzenlendi.

Gün süresince görüşme edenlere ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı “Diskur” ünlü eseri ihsan edildi.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, yaptığı açıklamada, Atatürk Evi’nin ilçeye kazandırılmasının kip haddinden fazla açıdan önemli olduğunu belirtti.

Bu habbe geçmiş torunlar ile ati kuşaklar beyninde tıpkı rabıta oluşturması açısından önemine değinen Orkan, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı koşullarına ve Atatürk’ün mücadelesine duyulan ilişki bizi bahtiyar etti. Karesi Atatürk Evi’ni kurulduğu günden bu yana yani tıpkı yılda ziyaret fail can sayısı 70 bini geçti. İnanıyoruz kim Karesi Atatürk Evi canlı, canlı tıpkı mekan olacaktır. Dilerim Karesi Atatürk Evi sayesinde Balıkesir’imize ve Karesi’mize derece katmayı başarmış olduk ve vatandaşlarımızın teveccühüne nail oluruz.”

Karesi Atatürk Evi’nin bahçesi, öğrencilerin etkinlik ve törenleri üzere tasarlanarak hazırlandı. Binada, Atatürk ve Milli Savaşım ve Devrimleri, Atatürk’ün Natür Sevgisi, Atatürk ve Yavru, Atatürk’ün Balıkesir Ziyaretleri, Şehitler Ajanda Alanı, Zübeyde Eş Andaç Alanı, Sonuç Mermi Koleksiyonu Sergisi, Balıkesir ve Kuva-yi Milliye Odası, Gösterim Odası, Kitabevi ve Özçekim Odası üzere bölümler bulunuyor.

Share: