Kasapoğlu: “Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya devam edeceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB daraç başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha düz yerleştirmede tarihimizin sunma efdal uyum oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor yer müdürlerinin birlikte devre içi katıldığı toplantıda GSB mahdut referans sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye talim dönemi ensiz başvurularına ilişin birinci safha say sonuçlarını katılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçme alanda efdal teveccühe mahzar bire bir altyapı ve yaşam alanı. Eksiksiz gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların bilim odaklı şekilde ve tamamen ayrımsız cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon kendisine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kaşkariko sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu faal, bol şekilde yaşayan koordinasyonla çevirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri iklim el farklı oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli bağlılaşım mahmul bire bir mesai var. Bu sunturlu çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla sayısal olarak çözümleme edildi. Başvurusu geçerli aziz öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve içtimai nitelik kriterleri asıl alınarak gine tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde aynı puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer andıran atılmak kaydıyla sistem yapıldı. Şayet o yurtta düz bulunmayan ise yer andıran gayrı yurda uyum cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha düz yerleştirmede tarihimizin bildirme erdemli konsept oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkıntılı hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı bulunmayan. Biz yüzde 80’lik oranı hem üstelik önce fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye eş az altyapımız var. Bu birlikte alım ve bayram vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 el merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle alay malay gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Tekmil gençlerimize sonuçlarımızın hoş olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz andıran şekilde takip etmeyi başvuru ediyorum.”Share: