Kastamonu, Çankırı ve Sinop amacıyla 5 almanak posta haritası belirleniyor

Uran ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kuzey Rum Kalkınma Ajansı (KUZKA) vasıtasıyla düzenlenen TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Kesim Planı tedarik çalışmaları kapsamında Kastamonu çalıştayı gerçekleştirildi.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop’un 2024-2028 döneminde evolüsyon eksenlerine cephe verecek olan TR82 Bölgesi Nahiye Planı hazırlıkları kapsamında KUZKA yoluyla düzenlenen toprak çalıştayları Çankırı ve Sinop’un arkası sıra Kastamonu çalıştayı ile sona erdi.

Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, çalıştayı önemsediğini tabir ederek, buradan çıkacak verilerin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Çalıştay kapsamında ayrımlı konuların ele alındığı 7 ayrı tematik masada aynı araya mevrut kamu kurumları görevlileri ile sivil cemiyet ve kesim temsilcileri, sorunların birlikte çözüm önerilerini konuştu.

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Güre, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şimal Rum Bölgesi’ndeki mevcut sorunların ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, mevcut potansiyelin elan ongun kullanılabileceği bölge planı tedbir çalışması yürüttüklerini söyledi.

Tüvana, “Yedi tematik masada kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, hususi sektörden katılan temsilcilerimiz ilgilendiren laf başlıkları çerçevesinde hal önerilerini, program ve proje önerilerini sunuyorlar. Yerelde toprak planlarının uygulaması tedbir çalışmaları kalkınma ajansları eliyle yürütülüyor, Bakanlığımız de bu çalışmaları eş güdümlü ediyor. Üç ilimizde dahi nahiye planıyla alakalı yaptığımız çalıştaylarımızı, zaman Kastamonu’bile gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz.” diyerek konuştu.

Çalıştayda ortaya sâdır bilgileri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ileteceklerini dile getiren Taze, şunları kaydetti:

“Havza planları, bölgede mevcut illerin bulunan potansiyelleri ve sorunlarının çözümüne müteveccih ayrımsız el haritasını içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları net aynı şekilde muayyen ve bunlar kesim gerçeklikleriyle ve bilimsel verilerle kanıta dayalı politikalar üreterek hazırlanıyorlar. Biz dahi hazırladığımız toprak planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 almanak dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu nahiye planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda dahi icap kalkınma ajansı adına bizler lüzum dahi gayrı çekicilik ve kuruluşlar çalışmalarını buna eğlenceli ayrımsız şekilde gerçekleştiriyor olacak. Bu anlamda mıntıka planları önümüzdeki 5 yıla ışık tutak say olduğunu düşündüğümüzde berenarı balaban bir faaliyet.”Share: