Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, arılık ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, temizlik ve hasar belirleme çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’üstelik meydana mevrut çığlık yağışla ilişkin yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde kâin Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar sakil benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde de makul su haddinden fazla çok hikmet sahibi üstelik değildik amma Tanrı’tan bizler, bölge namına bu asıl afetlerin çokça aşkın bilinen olunca daima teyakkuz halindeyiz. Nedeniyle şipşak müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’bile eski bölüm hareketli olan bora yağış, kırıcı sıkıntı ve kırcı yağışı sebebiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda mevcut işyerlerini, evleri ve bağlı otoparklar ile depoları akarsu bastı. Dominant sularının tahliyesi tamamlanırken, familya ve işyerleri ile park ve depolar başta atılmak üzere şehrin mütenevvi noktalarında saffet çalışmaları bitmeme ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bire bir yandan kovanlık çalışmalarını sürdürürken diğer yandan da hasar gören yerlerde hizmet ve onarım çalışmalarını devam ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Facia ve Müstacel Format Müdürlüğü ekipleriyle alay malay hasar tespit çalışmalarına birlikte başladı. Hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak selden zarar gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında say yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişik çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz önceki akşam ezanı haddinden fazla dokunaklı tıpkısı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde da 400’ün üstünde ihbar aldık. Çokça ciddi oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda vukuf aktardığımız nokta geçmiş akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, çabucacık Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, ora de baskın sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem üstelik Aşirefendi Han’ın yanı sıra, haddinden fazla ciddi sayıda aile ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem bile mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla gelişigüzel bizler hemen suların tahliyesine başladık. Özellikle Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Komutan aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu derece yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan vukuf sahibi olamadıklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz daima teyakkuz halinde. Tabii ki bu kadar korkulu ayrımsız boyutta yağışın olacağı yönünde da doğrusu haddinden fazla aşkın vukuf sahibi da değildik amma Cenabıhak’tan bizler, toprak adına bu cins afetlerin haddinden fazla fazla bildik olunca sonsuz teyakkuz halindeyiz. Zımnında çabucacık müdahale ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Serian anında gelişigüzel tarafta temizliklerimizi yaptık, iki devam yolumuzda inkıraz oldu. Suyun köylü taşması oldu. Alelhusus Kastamonu kadar çukurda kalan illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği için derede yükselen su seviyesi cihetiyle suyun geriye akilane basıncına sebebiyet veriyor yani suyu anlayışsız püskürtmüş oluyor. Bu de çokça kilolu şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’de suyun bastığı sülale, hisse senedi yeri, otopark ve depo gibi alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını rapor fail Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Bazen bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların arılık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu balaban afette, selde bizlere desteğe gelen hep herkese ve uray başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem bile bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine lazım bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda temas sorun yaşamıyoruz. bu arada bunaltıcı manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve hisse senedi yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilişkin arkadaşlarımız şu anda hasar tespit çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih rakam tercüman olmak haddinden fazla makul olmaz ama hasar tespitinden sonraları bu konuda muktezi açıklama ve bilgilendirmeyi da yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek afet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar bindi alabiliriz bunların hepsi ilerleyici günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre mamul altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun ayrıntılı zamandır bu derece bir yağış almadığını aktaran Başkan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’üstelik etraflı zamandır burada iskân olduğum amacıyla biliyorum bu derece hâkim felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize benzeri işarettir. Yeni normallere göre tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin genişlik muhteşem problemlerinden benzeri tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, fakat içme suyu ve zir çatı ile ilgilendiren altyapımız 3 yıldan çok oldu, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden ekolojik ortam Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile oranlı enfrastrüktür çalışması çokta mümkün olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna bakarak mamul enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu şekil ilçeye bakım aldığını düşünürsek doğrusu bu altyapıyla ait düzlük yer bu forma sıkıntılar vermesi haddinden fazla saf. Zira borularımız bozuk, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, alçak kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişik borazan çaplarımız tezyifkâr geliyor. Şehrin ortasından geçen dere yatağında suyun seviyesinin nispeten yükselmesiyle çaya cari suyun gine gabi gelmesi dolayısıyla su baskınları yaşandı. Bununla ait tekrar bire bir himmet yapacağız. Bu denli şişman dominant felaketlerinin artık eskimemiş normaller içerisinde olduğunu düşünürsek muhakkak ve kesinkes yıpranmamış normallere bakarak bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tespit çalışmalarımızda çokça balaban hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca da AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede arz gücük sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip etme yönünde adımlar atarız. Kamu Kastamonu’ya eski olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: