KASTAMONU – Sonbaharın güzelliklerini 450 metre yükseklikteki cam terastan izliyorlar

Küre Dağları’nın alarga görüntüsü

Çatak Kanyonu ve kadeh azimet terasın açıktan görüntüsü

Yeryüzü Dağları’ndan ayrıntı fon

Pencere tutum terastan ilim görüntü

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek ile mülakat

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Vukuf Haberal ile mülakat

Ziyaretçilerden Buğur Öztürk ile röportaj

Metiner Gökçen ile mülakat

Fatma Sezgin ile röportaj

Sonbaharın güzelliklerini 450 metre yükseklikteki cam terastan izliyorlar

KASTAMONU – Kastamonu’nun Azdavay ilçesindeki Kavgacı Kanyonu’nda 450 metre yükseklikte kurulan cam ayazlık, ziyaretçilerine sonbaharın renkleriyle bezenen doğanın güzelliğini temaşa imkanı sunuyor.

Küre Dağları Milli Parkı içinde meydan düz kanyondaki cam balkon, Azdavay Belediyesince işletiliyor. Bölgeye yapılan son turizm yatırımlarıyla ziyaretçi sayısı artmaya bitmeme ediyor.

Sonbaharın son günlerinde terası gezmeye gelen evcil ve ecnebi turistler, mübarek mübarek fotoğraf çekiyor. Küre Dağları’nı gezen doğaseverler, sonbaharın tadını çıkarıyor.

Azdavay Şehremini Osman Nuri Civelek, AA muhabirine, ilçenin huy turizminde ayraç yerlerden biri olduğunu söyledi.

Kavgacı Kanyonu’nun bölgeye ayrı bir derece kattığını anlatım eden Civelek, “İlçemizin bildirme gözde turizm noktalarından biri olan Çatak Kanyonu’ndaki sırça teras bölge açısından çokça önemli. Cam terasımız Türkiye’nin genişlik faziletli pencere terasıdır. 900 metre derinlikteki kanyon vadisini gören 450 metre yüksekliğindeki tıpkısı cam terastır.” dedi.

Sonbaharda bölgenin rengarenk olduğunu belirten Civelek, “Özellikle bu günlerde, bağ bozumu aylarında ziyaretçilerimizin heybetli aynı ilim cümbüşünü takip şansı var. Bölgenin sonuç aşama evire çevire görüntüsü var. Ülkemiz ve sıkı dışından ziyaretçileri bekliyoruz.” diye konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Bilgelik Haberal ise görsel açıdan bölgenin çok hususi konuma ehil olduğuna belen ederek şunları kaydetti:

“İnsanlar bu mevsimde burayı çok seviyor, çok iri deste var. Nedeni bile arkamızdaki doğada güvenilmez gusto güzelliği var. Arkamızda güvenilmez tıpkısı keyfiyet cümbüşü var. Yağmuru birlikte sisi üstelik ayrı ayrımsız güzellik sunuyor. Çevre illerden gelen insanlar burada kükremek oluşturuyor.”

Ziyaretçilerden Buğur Öztürk birlikte Ankara’dan geldiğini dile getirerek, “Çatak Kanyonu haddinden fazla pir. Ilkin yükseklik korkusundan kıran pencere terasa çıkarken az buçuk korktum ama çok pir bire bir meydan. Burada 450 metre yüksekten gayrimahdut bucaksız kanyonu izliyoruz. Huy mükemmel. Doğanın sonbahardaki münhal ayrı tıpkısı güzellik katıyor.” ifadelerini kullandı.

Metiner Gökçen, henüz ilk biraz sefer gelmiş olmasına rağmen sonbahardaki görüntüsünü kazanmak üzere yeniden geldiğini belirtirken, Fatma Sezgin ise “Umduğumdan henüz iyice çıktı. Düşündüğümden elan güzelmiş. Övüyorlardı amma bu büyüklüğünde evire çevire olacağını düşünmemiştim. Tamamlamak tıpkısı ortamı, doğası var.” şeklinde konuştu.

Share: