Kayaç Kartalı’nı görüntülemek üzere 4 saat beklediler

Kayaç Kartalı’nı görüntülemek için 4 saat beklediler

Kayaç Kartalı görünümü ile namına hayran bıraktı

AFYONKARAHİSAR – Natür Esirgeme ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Nahiye Müdürlüğü ekipleri 4 saatlik ayrımsız uğraşın peşi sıra ‘Kaya Kartalı’nın beslenmesini görüntüledi. Görüntülenen kartal ihtişamı diyar adeta görenleri mest etti.

DKMP ekipleri Kaya Kartalı’nı görüntülemek üzere Sandıklı ilçesindeki Akdağ Gusto Parkı’nda alevli tıpkısı faaliyet yaptı. DKMP’nin içtimai iletişim araçları hesabından paylaşılan görüntülerde ekipler buldukları domuz leşinin yanına güme diye niteleyerek adlandırılan bakma noktası yapıp ardından bekleyişe geçtiklerini belirttiler. Ardından ekipler foto makineleri ve kameralar ile 4 saatin sonunda leşe gelen Kayaç Kartalı’nı görüntüleyip, fotoğraflarını çektiler. Görüntülenen kaya kartalı ise ihtişamı ile görenleri adeta kendisine hayran bıraktı.

Kaya Kartalı, Atmacagiller familyasından deneyli tıpkısı yırtıcı kuş türü. Ağırlıkları 7 kg’a büyüklüğünde ve kanat açıklığı 2 m 35 cm’ye büyüklüğünde ulaşıyor. Aşağılık kemiricilerden tilki ve aşılanmamış keçisi yavrularına kadar birçok memeli türle beslenebilirler; özellikle tercihleri sürüngenlerdir.

Tüm yaşamları süresince tek eşli olup genellikle seçme yıl tıpkı yuvayı kullanırlar. Yuvalarını adından dahi anlaşılacağı üzere kayalık ve yeğin arazilere yaparlar. Avını yakalama esnasında 320 km hıza kadar ulaşabilirler.

Share: