Kaymakamlık Korumalarının Silah Çektiği CHP Yüreğir Deneyimsizlik Kolları Başkanı Muazzez Sebep Için Açılan Davanın Değişmeyen Duruşması Yarın Yapılacak

Sakat Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumalarının silah çektiği CHP Yüreğir İlçe Cahillik Kolları Başkanı Muazzez Yıldırım için ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla mukavemet ve hakaret’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması yarın yapılacak.

Adana’bile, CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muazzez Yıldırım ve ailesine, 14 Mayıs 2020 tarihinde sakat Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları cebe çekmiş ve arkası sıra ağız dalaşı çıkmıştı.

Yıldırım, Yüreğir Kaymakamlığı’nın pandemi yardımlarını AKP’nin yönetimde olduğu Yüreğir Belediyesi’nin araçlarına yüklenmesine itiraz etmişti. Yardım malzemelerini belediyenin araçlarına yükleyen ekibe “Süssüz gelsin. Hayırdır, nereye dağıtıyorsunuz” diye soran Yıldırım, polisleri çağırmıştı. Dönemin Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları, Sebep ve ailesine cebe çekmişti. Bingöl’ün şikayeti konusunda Yıldırım ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alınmıştı.

İfadelerinin ardından adliyeye gönderme edilen Saika’ın annesi, babası ve kardeşi başıboş bırakılmıştı. ‘Kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla mukavemet ve hakaret’ suçlarından tevkif talebiyle gözetleyici hakimliğe irsal edilen Muazzez Saika ise tutuklanmadan yargılanmak amacıyla başıboş kalmıştı.

Ancak AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in konuya ilişkin açıklama yapmasının arkası sıra savcılık, tutuklanmadan yargılanma kararına itiraz etmiş ve Sebep üzerine yakalama kararı çıkarılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birlikte olayla ilişkin, ” Van’dahi PKK, Adana’bile CHP. Cüretkâr şekli farklı olsa da zihniyetleri tıpkısı” açıklaması yapmıştı.

Hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenince teyit olan Saika, tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

AKP’liler Saika’ın Kaymakam Bingöl’ün korumalarına saldırdığını encam sürerken CHP ise Kaymakam Bingöl’ün korumalarının Sebep ve ailesine silah çektiğini açıklamıştı. Ilçebay Bingöl ise “Birleştirme şekilde tevzi alanımıza canlı bire bir grup tarafından yapılan fiziki ve yavuklu saldırıya, bunun devamında ise henüz nazik ayrımsız provokasyona bizzat bariyer olmaya çalıştık. Fiziki atak olmaya başladığı andan itibaren koruma polisi arkadaşımız, şahsımı ve Vefa Içtimai Destek Grubu üyelerini arkalamak üzere araya girmiş ve zedelenmek edilmiştir. Darp raporları mevcuttur” demişti.

Yıldırım’a silah çekildiği anın görüntülerine ANKA Bilim Ajansı ulaşmıştı. Çökertme telefonuyla çekilen görüntülerde, korumaların silah çekmece ve namluya kurşun sürme sesiyle alay malay Saika’ın annesinin duruma tepki gösterdiği ve “Sen bölüt silah mı çekiyorsun” dediği duyulmuştu.

KARAR DURUŞMASI YARIN

Yıldırım, 16 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanarak gönderildiği cezaevinden 2 Haziran 2020 tarihinde boşaltma olabilmişti. Saika ve kardeşi Bahir Yıldırım için, ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak üzere direnme ve hakaret’ iddiasıyla Adana 15. Esas Ukubet Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Davanın değişmeyen duruşması erte yapılacak. Duruşma öncesi ANKA Marifet Ajansı’na konuşan Yıldırım, “2,5 sene evvel başımıza mevrut ayrımsız olaydan ekolojik ortam, kıygın olan taraf bizler olmasına rağmen nahak yere hala devam etmekte olan davamızın değişmeyen duruşması, Adana Adliyesi’nde gerçekleşecek. Bilcümle arkadaş ve yoldaşlarımızı dayanışmaya çağırma ediyorum” dedi.

Davanın 18 Temmuz 2022 tarihinde yapılan duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklamış, Bahir Saika’ın beraatını, Aziz Saika ise ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme ve hakaret’ suçlarından cezalandırılmasını istemişti.Share: