Kene popülasyonundaki artım “KKKA vakaları”nı birlikte artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anne Selen Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında serencam yıllarda yeniden çoğalma yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, seçme sene KKKA hastalığı sorunuyla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda sonuç yıllarda çoğalma yaşandığına, bunun de KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Geçmiş yıllarda vakalarla sunu sık karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine kayran Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Fenomen sayılarında az buçuk daha güneye akilane artma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten sonraları baş aşağı çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı sunu çokça 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda kopya 1300’lere yakındı, sonradan her an azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Sonuç 2-3 yıldır gine sayıda artım görüyoruz. 1300-1400’lere andıran aynı nicelik görüyoruz. Bu birçok sebeple izah edilebilir, pandemi süreci dolayısıyla insanların iri kentlerden bu alanlara göç etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan sakırga sayısının dahi artması… Virüs taşıyan sakırga sayısı arttığı ahit tabiatıyla kim hastalık riski birlikte artıyor.”

Sivas’ta elan önce Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze vabeste köylerde henüz birkaç hadise görüldüğünü hatırlatan Bakır, serencam yıllarda ise vakalarda artma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte sakırga popülasyonunda üstelik artma yaşandığını anlatan Bakır, yabanıl ve yerel hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum baharat ve yaz aylarında rastlanıldığını, ilkgüz ve ekimden sonraları vakalarda düşüş yaşandığını anlatım etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ahiret yolculuğu oranının henüz birkaç olduğuna dikkati çekici Bakır, genellikle erişkin ve gelecek yaş ile melfuf hastalığı olanlarda hastalığın kısık seyrettiğini vurguladı.

“Aşılama çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının devam ettiğini bile aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Faz 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşılama deneyiminin KKKA aşısına da kaydırılarak bu aşının biran önceki faz çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lüzum ülkemizde gerekse mikro dışı bazlı safha düzeyinde olan icraat var.”

Seçme kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına dahi meni fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne uygun şekilde biran önce çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.Share: