Kestane pazara indi, kilosu 45 TL

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde pazar tezgahlarında yerini düz kestane, iriliğine bakarak 35-45 TL ortada fiyattan satılıyor.

Kdz. Ereğli ilçesinde ormanlık alanlarda kestane hasadı başladı. Geçtiğimiz yıllara göre bu sene kestanenin birkaç olduğunu ifade eden üreticiler, kilosunu iriliğine göre 35-45 TL ortada mütebeddil fiyatlardan satışa sunduklarını söyledi. Kestane toplamanın mütekait olduğunu belirten üreticiler, “Kestane bu bölgede ormanlarda yetişiyor. Bu bölgede birlikte araziler hep dik ve çok engebeli. Arada Bir kilometrelerce naşir kestane ağaçlarının bulunduğu alanlara gidebiliyoruz. Tıpkısı emanet günde sayı farkı 10-15 kilo kestane fakat toplayabiliyor. Kdz. Ereğli’bile kestaneyi iki haftadır pazarda satıyoruz. Vatandaşların ilgisi çok aşkın. Fiyatı sabık yıllara bakarak çokça aşkın artmadı. Bazı Bazı öğle vakti olmadan elimizdeki ürünü satıyoruz” dedi.

Üreticiler, kestane hasadının kestirmece 1 kamer elan süreceğini ancak fiyatlarda düşme yaşanmayacağını rapor etti. – ZONGULDAK

Share: