Keyif çalışanları el sağlığına dikkati yok etmek amacıyla trampet takımı kurdu

Samsun’dahi esenlik çalışanları, el sağlığı konusunda farkındalık tasarlamak üzere trampet takımı kurdu.

İl Keyif Müdürlüğü bünyesinde memur doktor, oyun ebesi ve hemşirelerin çoğunluğunu oluşturduğu afiyet çalışanları, vatandaşların hayat kalitesini artırmak, kanser ve kronik rahatsızlıklar kadar hastalıkların erken teşhisine dikkati kullanmak için 2 kamer geçmiş 14 kişiden oluşan Halk Sağlığı Trampet Takımı’nı oluşturdu.

Elan ilk eline tek müzik almayan esenlik çalışanları, 1 mahiye eğitimin ardından trampet, bateri ve zil çalmasını öğrendi. Trampet takımlarıyla kentte düzenlenen etkinliklere katılan afiyet çalışanları, risale dahi dağıtarak vatandaşlarda sağlık bilinci kurmak amacıyla çabalama harcıyor.

El Sağlığı Trampet Takımı, kimi zaman bir araya gelerek faaliyet gerçekleştiriyor.

Trampet takımında bulunan Dr. Elif Özkaya, AA muhabirine, halk sağlığı üstüne çokça sayıda çalışma yaptıklarını, bunları elan açık kitlelere duyurmak istediklerini söyledi.

Herkesin ortak noktası olan müzikle bunu yapmayı düşündüklerini belirten Özkaya, “Daha ilkin deneyimi olmayan, eline benzeri nöbet da baget almamış arkadaşlarla yola çıktık. Bilahare müzik öğretmenlerinden destek aldık. Sonraları gruba müzik eğitimi alan 2 çocuğumuz katıldı. Onlar bize koruyucu oldu ve hiçbir deneyimi olmayan insanları aynı araya getirerek trampet grubu kurduk.” dedi.

Müziğin birleştirici etkisini geçmiş kendi içlerinde fark etmek, bilahare vatandaşlara sezdirmek istediklerine işaret eden Özkaya, şöyle konuştu:

“Halkı bilinçlendirici stantlar kuruyoruz, broşürler dağıtıyoruz, eğitimler veriyoruz ama saz alelacayip. Çalgı olunca bütün çabucak aynı yerde buluşuyor. O zaman pankartlarımız, dövizlerimiz ve yaptığımız işi çokça henüz gani anlatıyoruz. Bizim da haddinden fazla hoşumuza gitti. Benzeri taraftan trampet çalmayı öğrenirken, başka taraftan kendi işimizi yapmaya bitmeme ettik. Öğle tatillerinde, sıcaklarda, arada bir yağmurda çalıştık ve sonrasında işimize döndük. Bu bize katlanılamaz sağlık verdi.”

“Bizce amacımıza ulaştık”

Umum sağlığı konusunda sokakta broşür dağıttıklarını anlatan Özkaya, şunları kaydetti:

“Broşür dağıtırken ihtimal yanımıza gelmeyecek, broşürlerden almayıp bizi dinlemeyecek insanlar, müzikle yüzünü bize döndü. Ahali sağlığı kendisine kanser birimimiz var, kanser taraması yapıyoruz. Kronik hastalıklarla ilgileniyoruz. Tevettür, diyabet ve obezite ile uğraş ediyoruz evet üstelik can kuşu sağlığı ile ilgili mücadelelerimiz var. Bulaşan çor birimimiz, verem kavga bölümümüz var. Halk sağlığının yaptığı çokça aşkın hisse senedi var. Birçok çalışmamız var amma birçoğundan halkımızın haberi yok. Bunları duyurmamızın amacı, ‘Biz bunları yapıyoruz’ emreylemek değil, “Siz bunlardan faydalanın’ noktasındadır. Bizce amacımıza ulaştık.”

“Erken teşhisin hangi büyüklüğünde heybetli olduğunu vurgulamak istedik”

Trampet takımına nine eşi Ağıl Altun ile katılan keyif çalışanı Ahmet Altun dahi yıllardır düzenledikleri bilinçlendirme yürüyüşlerine halkın ilgisini sarmak istediklerini vurgulayarak, “Ortaya trampet takımı fikri atıldı. Bu elbet vatandaşa yansıyacak bilemedik ama bir cesurca yola çıktık, aldığımız tepkiler ve bize müspet şekilde yansıdı. Elan evvel hiç saz çalmadım. Arkadaşlarım benden önceki başladı, onlardan aldığım cesurca davulu elime aldım, yola çıktım.” diye niteleyerek konuştu.

Ağıl Altun dahi insanlara bu şekilde seslerini duyurduklarını dile getirerek, “Alelhusus tığ amansız hastalık kayıtçılar namına, kanserde er teşhisin ne büyüklüğünde oylumlu olduğunu vurgulamak istedik. Bu şekilde trampetle sesimizi duyuralım istedik ve aynı şekilde bunu yaptığımızı düşünüyorum. Bir cesaret, tıpkısı kaçınmak ile başladık ama sonunda domuzuna tepkiler geldi.” dedi.

Share: