Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası kutlamaları programı anlaşılan oldu

Kırşehir merkezli tamam illerde düzenlenecek 35. Cömertlik Haftası kutlamalarının programı belirlendi.

Kırşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 12-18 Eylül’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Cömert Evran Veli’nin türbesini ziyaretle başlayacak.

Kutlamaların önceki gününde Kardeş Evran Veli Külliyesi ile Neşet Ertaş Kültür Sarayı beyninde mehterhane eşliğinde kortej yürüyüşü düzenlenecek.

Neşet Ertaş Ekin ve Musahabe Merkezi’nde resmi açım programının yapılacağı 12 Eylül’de, deri işi ile ilgilendiren sergiler ve Türksoy Ekin Başkentleri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilecek.

Aynı gün Cacabey Meydanı’nda Ahiler Çarşısı ve mesleki lansman çadırlarının açılışının ardından akşam ezanı düzenlenecek konser programında sanatçılar hayal alacak.

Etkinlikler kapsamında 13 Eylül’de Cömert Mektup Fuarı açılışı, Ahilik Geleneksel Okçuluk Turnuvası ve Balçak Töreni, “Kırşehir Kazı Bilimi Tarihi ve Medeniyetimizin Mayası Cömertlik” konferansı düzenlenecek.

Kutlamaların ayrıksı günlerinde oyun gösterileri, yöresel yemek yarışması, konferanslar, konserler, koşma dinletileri, fidan dikimi, ilçe günleri, İç Anadolu Karı Kooperatifleri Buluşması, Tüvana Ahiler Yerel Hanek Sergisi Açılışı ve Helebiş Gecesi, Cömert Evran Ege Veladet Programı ve değişik etkinlikler yapılacak.

Haftanın kapanış programının düzenleneceği 17 Eylül’de Cacabey Meydanı’nda Yılın Çırağı, Kalfası, Ahisi ve Cömertlik Hizmet Ödülü sahiplerine ikram edilecek, şet kuşanma töreni gerçekleştirilecek.

Aynı bölüm, Cingöz Genel Komutanlığınca takım gösterisi, mehter bölüğü konseri ve helikopter gösterisi yapılacak.

18 Eylül’de ise konuklar, Kırşehir’in tarihi ve kültürel yerlerini mülakat edecek.

Kutlamalar süresince konuklara rastgele dolaşma Cömert pilavı ve helvası ile şerbet izzetüikram edilecek.

Share: