KMÜ’de “Nurettin Topçu’nun Hatır Dünyası” konulu konuşma

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Toplum Bilimi Öğrenci Topluluğu yoluyla ” Nurettin Futbolcu’nun Karın Dünyası” konulu konuşma düzenlendi.

KMÜ Edebiyat Fakültesi Konuşma Salonunda gerçekleştirilen ve KMÜ Rektör V. Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın hatip olduğu konuşma Sosyoloji Topluluk Başkanı Nurbanu Suci’nin selamlama konuşması ile başladı.

Daha sonradan kürsüye mevrut Rektör Karaman, öğrencilere Nurettin Topçu’nun hayatını ve düşünce dünyasını anlattı.

Karaman, NurettinTopçu’nun Türk Milletinin 20’nci yüz yılda yetiştirdiği en kebir düşünürlerden birisi olduğunu söyledi.

Fransa Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe alanında doktora yapan geçmiş Türk öğrenci olan Nurettin Futbolcu’nun, Türkiye’birlikte dahi aktöre alanında doktora işleyen geçmiş mektepli olduğunu belirten Karaman, ” Doktora çalışması Sorbonne Üniversitesi hikmet jürisi tarafından sunu başarılı doktora tezi seçilen Nurettin Topçu ödüle müstahak görülür. Yargıcılar Kurulu tarafından ödül namına talebinin ne olduğu sorulan Nurettin Futbolcu, Sorbonne Üniversitesi’nin antre ve yokuş kulelerinde ay bariz Türk bayrağının dalgalanmasını ve savunmasını verdiği sınıfta İstiklal Marşımızın okunmasını icap. İşte Futbolcu’nun millete, ülkeye ve bayrağa bakışı bu şekildedir. ” dedi.

Topçu’nun 1934 yılında ülkesine vefa borcu olduğunu söyleyerek Türkiye’ye döndüğünü ifade fail Karaman şunları kaydetti:

“Nurettin Futbolcu, hocasının tam kandırma çabalarına rağmen Fransa’de hat akademisyen olmayı akseptans etmemiştir. Mevki, kavim ve alem sevgisiyle ülkeye dönen Nurettin Futbolcu muhafazakar olduğu amacıyla İstanbul Üniversitesi’ne kabul edilmemiştir. Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü bünyesinde doçent olarak Galatasaray Lisesi’nde hikmet öğretmeni namına görev yapmaya başlamıştır. Nurettin Futbolcu, kırk sene muallimlik yapmıştır ve 20’nin üzerinde nişane ile çokça sayıda makale yazmıştır. Öğretmenliğinin geçmiş yılında İzmir’e çımbar edilen Nurettin Futbolcu, Debi Dergisini çıkarmış ve vefatına büyüklüğünde üstelik bu dergi çıkmaya devam etmiştir. 1974 yılında zahmetli olan Topçu, akıbet güne büyüklüğünde derslere girmeye devam etmiştir.”

Nurettin Futbolcu için Mütedeyyin olmanın adam ahlakına sahip olmak olduğunu dile getiren Karaman, “Topçu, işin fiyaka boyutunda sıfır, kendine özgü düşünceleri olan ve herhangi bir grubun adamı olmayan birisidir. Nurettin Futbolcu, alemde ahlaktan henüz sunturlu tıpkı özdek olmadığını dile getirmiştir. Gençlerimiz böyle insanları yaşıt almalıdır.” diyerek konuştu.

Konuşma, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının arkası sıra ihsan takdimi ile sona erdi.

Share: