Komando Er eğitimlerini aratmayan UMKE eğitimi

Komando eğitimlerini aratmayan UMKE eğitimi

NİĞDE – Niğde Millî Medical Istirdat Ekiplerine gelmek isteyen gönüllü sağlıkçılar, komando eğitimlerini aratmayan kavi bire bir eğitim sürecinden geçiyor.

Sağlık neferlerinin UMKE personeli olması amacıyla belli eğitimleri alması gerekiyor, nazari eğitimlerle verilen bilgiler, tatbikatlarla uygulamalı olarak güçlendiriliyor. Niğde’de fariza eden 25 sağlıkçı da UMKE personeli olabilmek üzere eğitim bilimi ve tatbikat kampına girdi. UMKE’de yer ahzetmek isteyen fahri afiyet çalışanları, gerçeği aratmayan tatbikatlarla afet ve kazalarda yeryüzü doğru müdahaleyi yapabilecek seviyeye geliyor. Doğada hayat, tırmanış, enkazda istirdat, tün intikalleri kabil mütenevvi senaryolarla hazırlanan etapları kusursuz geçen gönüllü sağlıkçılar, UMKE sertifikası alarak kendilerine verilecek göreve hazır kuzuluk geliyor. Niğde Gebere Mesire Alanında düzenlenen eğitim bilimi ve tatbikat kampı ile ilgili hikmet veren UMKE Niğde Sorumlusu Alpay Kategorik; “Dağda kontrol kurtarma, taraf bulma, istasyon kurulumu kabilinden işler yaptık. Belirlediğimiz senaryolarımız var onları uygulayacağız. Onlara bilinmeyen vakalar vereceğiz o vakalarda istirdat çalışmaları yapacağız. AFAD ekipleri bile eğitimlerimizde bize bindi oluyorlar. Tığ burada verdiğimiz eğitimlerle daha acul lacerem müdahale edilir o çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Niğde AFAD Personeli Eğitmen Hacı Ali Şans ise; “İlk etapta ana mevki ve korkularını yenmesine müteveccih cerrahi müdahale sonrasında elan ileriye çevrik sedyeyle istirdat eğitimi vereceğiz. Tığ ilçe yaşandığında biz AFAD yerine bölgeye gittiğimizde dağcıyı aldığımızda esenlik ekibine ihtiyacımız olduğunda sağlıkçı arkadaşımız bugün verdiğimiz eğitimden bilahare rahatlıkla yanımıza inip müdahale edebilecek” dedi. Çöküntü altında istirdat eğitimi veren Niğde UMKE Personeli Eğitmen Oğuzhan Eriçek bile, depresyon altındaki hastaya zahir engelleme edilmesi gerektiği üstüne bilgiler verdiğini dile getirdi.

Eğitimlerini mütemmim 25 sağlıkçı ile alay malay Niğde’birlikte fariza eden UMKE personeli sayısı 100 kişiye ulaştı.

Share: