Komutan Çipo: “Gelir arttı, gider azaldı”

Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, 2022 yılının geçmiş 8 aylık verilerine bakarak belediyenin gelir kalemlerinin öngörülenden elan fazla, harcama kalemlerinin ise henüz az gerçekleştiğini söyledi.

Son dönemlerde akaryakıt, çıpa, çimento ve emtiadaki erdemli enflasyona dayalı karşılık artışına rağmen borçlanmanın, öngörülenin yarısı olduğunu tabir fail Başbuğ Çıpa, bütçe gelirlerinde fevkalede bir düzelme yaşandığını kaydetti.

Borçlanma, öngörülenin yarısı

Samsun Büyükşehir Uray Meclisi Ağustos Kocaoğlan Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Şehremini Mustafa Çıpa’in başkanlığında yapılan toplantıda gündeme alınan 47 yön görüşüldü. Şehremaneti bütçesindeki serencam durumla ilişkin sedir üyelerine bilgelik veren Komutan Çıpa, hayata geçirilen üretim tesislerinin bütçeye müspet katkı yaptığını kaydetti. Çipo, “Dirimsel kalemlerimiz öngörülenden henüz fazla, gider kalemleri dahi öngörülenden daha birkaç gerçekleşmiştir. Şuanda da hele akıbet dönemlerde akaryakıt, çıpa, çimento, emtiada yaşanan karşılık artışlarını görüyorsunuz. Bizim 2022 yılı bütçesi göstergeleri, mecmu münasebetsiz şartlara karşın öngördüğümüz borçlanmanın yarısıdır. Bütçe gelirlerinde fevkalede bire bir salah söz konusu. Emeği sabık herkesi değişik tebrik kartı ediyorum” dedi.

“geceli gündüzlü çalışıyoruz”

Kurulan 4 beton santralinden nazik verim aldıklarının altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çıpa, “Şuan tek gelişim makinemiz irtibat kapatmıyor, 17 ilçemizde kesintisiz çalışıyor. TEKNOFEST gibi tıpkısı organizasyonun bütçesi belediyemizde olmamasına karşın çok ciddi himmet yaptık. Araçlarımızla havaalanına 150 bin ton materyal taşıdık. Beton santrallerimiz, bizim haddinden fazla işimize yaradı. Kuruluşunun üzerinden daha 1 yılı geçmeden kendisini amorti etti. Artağan ve nitelikli materyal üretiyoruz. 16 mikser aldık yetmedi. 6 modül henüz aldık o da yetmiyor. 22 mikser boyuna beton taşıyor. Bilcümle ilçelerimizin beton yolunu bunlarla döküyoruz. Kurtuluş Yolu’nu ürettiğimiz betonla yaptık” açıklamasını yaptı.

“2 fabrika elan kuruluyor”

Türkiye’nin sunu kalitesi beton borazan, yaya kaldırımı ve bordür taşını göstermek için iki üretimlik kurmaya başladıklarını belirten Başbuğ Mustafa Çıpa, şöyle bitmeme etti:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ardışık hizmetlerle, kentin dinamiklerindeki tahaccüm hızı arttı. Bakım kalemi ihtiyacında çok sakil bir nema bahis konusu. Dolayısıyla dirimsel kalemlerimiz, harcama kalemlerine göre şipşak gelişiyor. Bugün beton borazan fabrikası ile kaldırım ve bordür fabrikası kuruyoruz. SASKİ’nin ilçelerimizdeki içmece suyu yatırımlarında ihtiyaç duyduğu beton boruları üreterek yetiştirmeye çalışıyoruz. Şehrimizin bütün ast bina yatırımlarındaki temel malzeme ihtiyaçlarını karşılayacağız. Takkadak çimentoya, elektriğe ve akaryakıta dünyalık vereceğiz, geriye küsurat herhangi bir şeyi kendimiz yapacağız. Ürettikçe üreteceğiz. Bunları ilçelerde kullanacağımız kadar Karadeniz Bölgesi’ndeki tamlık belediyeler bu tesislerimizden istifade edecek. Biz bunu kurmazsak, seçme satın aldığımız kitap ekstra gider kalemleri eklenerek elan pahalıya ati.”

Istihsal sürecek

Şehremaneti hizmetlerinde kullanılacak bütün ürünleri tezyit gayreti içerisinde olduklarının altını çizen Başbuğ Mustafa Demir, “Park Yeri Bahçeler Daire Başkanlığımız bünyesinde kurduğumuz tesiste peyzaj alanlarında mergup çimleri üretiyoruz. Kent Park’taki serilen çimleri öz imkanlarımızla ürettik. Yer doğadan, çim ve personel bizim. Rastgele şeyi kişi kaynaklarımızla yapıyoruz. Tarım ve hayvancılığı yetiştirmek üzere kocaman destekler veriyoruz. Üretime yardım sağlayacak rastgele nev projeye ulama sağlıyoruz. Yıldan yıla bile bu destekleri artırıyoruz. ve çok kırıcı oranda mahsul alıyoruz. Şu anda tarımsal anlamda çeşitli alanlarda dinç ve yeni müstahsil sayısı kebir oranda yükseldi. Bu da hemen yaygınlaşıyor” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: