Konya Büyükşehir Belediye Reisi Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nı değerlendirdi Açıklaması

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tasavvur İbrahim Altay, 5. İslami Tesanüt Oyunları’nın Konya’de gerçekleştirilmiş olmasının gururunu yaşadıklarını rapor etti.

Altay, yaptığı mukayyet açıklamada, oyunlara katılan ve yardım sağlayıcı herkese teşekkür etti.

5. İslami Tesanüt Oyunları’na 54 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığına değinen Altay, şunları kaydetti:

“2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti ve 2023 Dünya Spor Başkenti unvanlarını haiz Konya’dahi, böyle majör ayrımsız organizasyonun gerçekleştirilmesi hepimiz için çalkantı ve alım kaynağı oldu. Konya kendisine alnımızın akıyla oyunları tamamladık. Tolerans şehri Konya’nın misafirperverliğini bütün dünyaya bire bir yol daha göstermiş olduk. Kentin spor altyapısına yapılan yatırımlarla, gelecek yıllarda üstelik şişman organizasyonlara familya sahipliği yapmasını istek ediyoruz. Bu oyunlar Konya için tıpkısı mir”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 9 Ağustos’ta açılışı gerçekleştirilen 5. İslami Tesanüt Oyunları’nda 24 ayrımlı branşta 4 bin 200 sporcu yarıştı. Geri sona muazzez organizasyonda Türkiye, 145’i zer, 107’si gümüş ve 89’u bronz gelmek için toplamda 341 madalya alarak oyunlar rekoru kırdı. Oyunlar tarihinin genişlik aşkın kızıl ve hep madalya kayran ülkesi adına tarihe güzeşte Türkiye’yi, madalya sıralamasında Özbekistan ve İran izleme etti.

Share: