Konya gündem haberleri… DOĞRU Parti Konya Mebus Vazıh Altunyaldız, Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesini değerlendirdi

Sanayi, Ticaret, Erke, Bittabi Kaynaklar, Vukuf ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Nur Altunyaldız, Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi’ne değerlendirdi.

Altunyaldız yaptığı kayıtlı açıklamada, 21. yüzyılda insanlığı derinden etkileyen sınamaların devam ettiğini bunlardan birincisinin abuhava değişikliği ve küresel istinas, ikincisinin ise besin krizi olduğunu belirtti.

Rusya- Ukrayna Savaşının gıda sektörüne etkilerinin haddinden fazla dikçe olduğunu tabir fail Altunyaldız, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya ve Ukrayna ortada süren uğraş sırasında etraf arasında imzalanan “Tahıl Koridoru Anlaşması”nın hayata geçirilmesine aldığı insiyatif ve çabanın dünyayı bire bir besin krizinden koruduğunu hatırlattı.

Proje çiftçilere sürdürülebilir zirai verim artışı sağladı

Altunyaldız, bölgeye tarımsal istihsal ve sulama açısından dinamizm kazandıran Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi’nin iyicene sonuçlar verdiğini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Acun global çapta yaşanacak aynı besin krizinin eşiğindeyken sıra boyunca tarımsal üretimin üssü olan Göksu-Taşeli Havzası’nda sürdürülebilir tarımsal mahsul artışını ve kıtipiyoz tarımsal üreticilerimiz amacıyla elan yüksek yapıt fiyatlarını hayata geçirmeyi başardık. Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında ruz enerjili sulama sistemlerini hayata geçirdik. Sonunda bin 100 dekar düz ağız ağıza sıra enerjisi ile sulanmaya başlandı. Bütünü proje bütçesinden karşılanmak amacıyla çiftçilerimize yönelik kiraz ve bağlarda organik ilaçlarla entegre mücadele programı uygulandı. Projede tarımsal üretim gücünün kapsayıcılığını artırıyoruz. İmkanları kısıtlanmış tarımsal üreticilerimizin istihsal araçlarına erişimlerini sağladık. 2021 yılında 9,3 milyon TL’lik envestisman tutarıyla 195 faaliyetin başarıyla hayata geçmesinden şişman tıpkısı mutluluk duyuyoruz. 2022’de ise 19 milyon TL’yi aşkın altyapı faaliyetleri ve 3,5 milyon TL’lik ekonomik yatırım projeleriyle projemizi başarıyla sürdürüyoruz.”

Share: