Konya gündem haberleri: Edirneli Çeltik Üreticilerinden Kılıçdaroğlu’na Teşekkürname

Edirneli çeltik üreticileri, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çeltik as fiyatının artması için verdiği mücadeleden dünya teşekkür etti. Üreticiler, Kılıçdaroğlu’nun çeltik kilogram as fiyatının 20 liralık olması gerektiği yöndeki açıklamalarının dikkate alındığını rapor ederek, çeltik komutan fiyatının 20 lirayı gördüğünü rapor etti.

CHP Edirne Milletvekil Okan Gaytancıoğlu, İpsala Turpçular köyünde çeltik üreticisiyle benzeri araya geldi. Müstahsil İsmail Göksu, çeltiğe sunulan fiyatan şu anda çokça kıvançlı olduklarını belirterek, “Pandemide üretmenin ne büyüklüğünde yetişkin olduğunu gördük. Henüz biz göndermek istiyoruz. Suçumuz üretmekse, üretmemek değil. Tığ öyle bu fiyatlarla süt ve gübrenin altından kalkabiliriz” dedi.

“FİYAT ŞU ANDA 20 LİRA”

Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Bundan tıpkı, bire bir buçuk ay önceki Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin bütün yöneticileri çeltik fiyatının 20 lira olacağını, olması gerektiğini söylediler. O antlaşma piyasalarda bedel 10-12 liralık konuşuluyordu. Bunu söylerken Cumhuriyet Altını Ahali Partisi lideri, İtalya’bile 100 bin dekar alanın kuraklıktan etraf ekilmediğini söylemişti. Bunu söylerken Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Türkiye’dahi 250 bin dekar alanın ekilmediğini söylemişti. Çiftçilerin efdal fiyatlarla basma ve motorin aldığını söylemişti. ve değer şu anda 20 lira. Yani aynı ay ayrımsız buçuk kamer geçmiş bunu söylemişti Umumi Komutan. O söyleyince herşey gerçekleşiyor. Epey yetiştirici malını kaç paraya sattı. Girmek kim kötülük etti.

“ÜRETİCİYE BÜZÜK ÇEVIRMEK LAZIMDI”

Cumhuriyet Altını Halk Partisi üreticinin yanı sıra olacak. Emeğin beraberinde olacak. Çiftçi üretirse tığ ferah ferah tüketiriz. Fellah para kazanırsa ülkemiz dünyalık kazanır. Basit müstahsil burada ezildi. Büyükler malı depoladı, bekliyorlar. Şimdi yüksek fiyatla satıyorlar. Bunları da çelmek amacıyla üreticiye yürek yöneltmek lazımdı. Fiyatları önceleri izhar etmek lazımdı. Cumhuriyet Altını El Partisi başlangıçta açıkladı. Amma piyasada eşit şekillendi. Yerey Mahsulleri Ofisi biraz bunu gördü. Fiyatı bin lira artırdı amma yetmez, yetmedi bile. Şu anda fiyatlar yükselişe geçti. Henüz bile bitmeme ediyor.

“TEŞEKKÜR EDERİZ”

Çeltik üreticisi Yengi Şenkal, çeltik şatış fiyatının belirlenmesinde CHP’nin haddinden fazla katkısı olduğunu anlatım ederek, “Basma, motorin alacağız. Fiyatların normalde 17-18-19 olmasını bekliyorduk.  Amma daha önce bu fiyatlar yoktu. Şu an bu fiyatlar, olması gereken fiyatlar. Tığ üstelik mazot ve gübremizi ona göre alacağız. Fiyatların yükselmesinde Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ve sizlerin çokça emeği var. Teşekkürname ederiz” dedi.

“BİZ FAYRAP ETMEK İSTİYORUZ”

Yetiştirici İsmail Göksu, çeltiğe sunulan fiyatan şu anda çok memnun olduklarını belirterek, “Pandemide üretmenin ne büyüklüğünde mehabetli olduğunu gördük. Elan biz göstermek istiyoruz. Suçumuz üretmekse, üretmemek değil. Biz öyle bu fiyatlarla motorin ve gübrenin altından kalkabiliriz. Fiyatın idraksiz gelmesi yahut önce başlarda oluşan denk bizi istiğna etmemişti. Şu anki fiyattan gayet memnunuz. İleride bizim süt ve gübremizi almamıza havari olacak fiyatlar” şeklinde konuştu.

Share: