Konyaaltı Belediyesi’nde dolgun sözleşmede ‘üniversite öğrencilerine destek’ imdi

Konyaaltı Belediyesi’nde işçileri havi dolgun iş sözleşmesinde, çalışanların üniversitede okuyan öğrencileri amacıyla seçme ay ve caba 850 liralık öğrenci başına destek kararı çıktı. Komutan Verimli Sıhhatli, “Dünyayı güzelleştiren resülmal sahiplerinin sermayesi değil, emekçilerin emeğidir diyen, emeği mübarek gören, cebin terini şerif görenle erk olduğunda o antlaşma gözünüz ışıklı diyeceğiz” dedi.

Konyaaltı Belediyesi ve Şehremaneti İş Sendikası ortada süren dolgun iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Sendika ile sürdürülen görüşmeler sonucunda, en düşük günce gündelik 250 liralık adına belirlendi. 2022-2024 yıllarını havi şişko hizmet akdi, Konyaaltı Belediye Başkanı Bonkör Salim ve Uray İş Sendikası Antalya Büro Başkanı Mehmet Mercan Balığı arasında imzalandı. Şiir Vukuf Fuar ve Kurultay Merkezi uğrunda yüzlerce iştirakçi aracılığıyla davul zurnayla karşılanan Başbuğ Iyi, işçilerle beraber gün ortası yemeği yedi.

Sözleşme töreninde işçilere seslenen Konyaaltı Belediye Reisi Bonkör Sağ, işçileri erdemli enflasyona ezdirmek istemediklerini belirterek, “Cumhuriyet Altını El Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bizlere hep hem toplantılarda hem de ferdî görüşmelerimizde tebliğ ettiği, buyruk verdiği aynı bahis var; ‘Asla emekçilerin emeği üzerine yanlışlık ve adaletsizlik yaratmayın. Elinizin izin ettiği ölçüde, kurumunuzun bütçesinin müsaade ettiği ölçüde, mesul olduğunuz, sizin birer evladınız olan işçilerinizi pahalılık ve sahn pahalılığı karşısında bekâr bırakmayın’ sözünü tek unutmadık. Bütün bu düşünceyle hareket ettik” dedi.

İmzaladıkları dolgun hisse senedi sözleşmesiyle sunma düşük günlük yevmiyenin 250 TL’ye yükseldiğini anlatım eden Başkan Esen, “Bu ecir bana sorarsanız sizin ihtiyaçlarınızı tamlık kendisine karşılamıyor. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılaması için, mahdut dışından emekli maaşı alıp üstelik Türkiye’ye gelip, bu maaşı 18 ile çarparak harcayan amcaların aldığı kadar yöneltmek geçişsiz. ‘Türkiye’da herhangi bir husus amacında, sadece ücretlilerin sıkıntısı var’ diyen sayın nazır kadar maaş çevirmek lazım sizleri bahtiyar edebilmek amacıyla. Ama o dahi ırak değil. Önümüzdeki sene halkın iktidarı kurulduğunda, ‘rastgele özdek uğrunda esasta, elden ücretlilerin az buçuk sıkıntısı var diyenler gidecek. Dünyayı güzelleştiren resülmal sahiplerinin sermayesi değil, emekçilerin emeğidir diyen, emeği kutsi gören, karşı terini mübarek gören şahıslar ati. O antlaşma, gözünüz ışıklı diyeceğiz size” dedi.

İşçiler sözleşmeden memnun

Yeni şişko sözleşmede kullanılmamış maddeler oluşturduklarını anlatan Sağlıklı, şöyle bitmeme etti: “İş kodu ile çalışarak, yapılan işi, fail kişiyle buluşturduk. Bu neyi sağladı? Aheste gelişim tazminatı, işaret tazminatı, mali risk tazminatı, özel önsezi tazminatı gibi tazminatları sizin ücretinize eklememizi sağladı. Bununla şuna ulaşmaya çalıştık, 45-50 derecede asfalt dökenle, binada klimanın altında müteharrik bire bir parayı alsın istemedik. Dışarıda çalışan elan çok mal kazansın istedik”

Konyaaltı’na bakım amacıyla buradayız

Birinci sorumluluğunun Konyaaltı halkına, 200 bin insana harıldamak olduğunu belirten Başbuğ Salim, “Bu hizmetlerin benzeri kısmı yatırımlarımız aracılığı ile peki. Bir kısmı de sizlerin yürüttüğü, emeğinizle, alın terinizle yürüttüğünüz hizmetin kalitesi sebebiyle olur. Dolayısıyla bunu on paralık unutmayacağız. Hizmetin sorumlusu takkadak ben değilim. Sizler üstelik sorumlusunuz. 200 bin âdem şu anda burada olan bin kişiden hizmet bekliyor” diye konuştu.

Ailelerin yetişek yükü hafifledi

Yeni şişko sözleşmeden önceki bazen yardımların çokça düşük düzeyde olduğunu ve bir numara hamle olarak bu konuyu ele aldıklarını belirten Konyaaltı Belediye Reisi Alicenap Esen, “Söz Gelişi izdivaç yardımında yüzdelik 400 artım yaptık. Ölüm yardımı ve mektepli yardımlarıyla ilgilendiren de tıpkısı bando tensikat yaptık. Sonraki sözleşmede evet da elan öncesinde tıpkısı eklenmiş inikat ile sizlere aynı müjdem daha olacak. Kadınlarımızın gelişim hayatına girmesi, eğitim ve mesleki durumlarına bakarak aynı aha çalışması çocuklarına ilişkin. Bu yüzden, kreş çağındaki çocuklarınız amacıyla birlikte inşallah öbür kesim döneminde ya da olursa henüz önceki, şehremaneti kreşlerimizin ücretinin yarısı büyüklüğünde temas ay kreşlere revan dallar üzere dahi aynı müzaheret yapacağız. Üniversite öğrencilerinin durumu şu dakika çok acil olduğu üzere, üniversitede çocuğu okuyan kardeşlerimize, işçilerimize seçme kamer 850 teklik ekstra ödeme yapılacak” dedi.

Belediye İş Sendikası Antalya Ofis Başkanı Mehmet Mercan Balığı da işçilerin menfaatini fikren hareket ettiklerini belirtti. Mercan, “Kızıl amele arkadaşlar, ülkemizde bu süreçte fahiş fiyatlar ve pahalılık afaki artmışken sizleri çok balaban geçim sıkıntısı çektiğinizi haddinden fazla gani biliyoruz. Bu bilinçle bu şişko antant, sizlerin menfaatine olacak şekilde hem uray hem de sendika yetkilileri aracılığıyla imkanlar zorlanarak aynı noktaya getirilmiştir. Alelhusus üniversitede okuyan her bir bala amacıyla aylık 850 TL munzam ifa kararı ve işçisini enflasyona ezdirmemek üzere bizlerin dahi taleplerini dikkate alan Belediye Başkanımız Cömert Sıhhatli’e teşekkürname almak istiyorum. Şişman gelişim sözleşmemiz esaslı güzel olsun” dedi. – ANTALYA

Share: