Konya’da düzenlenen 5. İslami Tesanüt Oyunları sona erdi

Konya’birlikte gerçekleşen 5. İslami Dayanışma Oyunları, planlı kapanış töreniyle sona erdi.

Selçuk Üniversitesi 15 Orak Ayı Stadı’nda gerçekleşen kapanış törenine Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, İslami El Birliği Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal ile ülke temsilcileri katıldı.

Kapanış töreni İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Delege ülkelerin bayraklarıyla ve kafilelerin geçişiyle bitmeme fail törende çerağ ve havadan fişek gösterileri yapıldı.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada, 54 ülkeden binlerce sporcuyla nazik tıpkısı organizasyon düzenlediklerini belirterek, “Beşincisi düzenlenen oyunlar, daha çok birlikte gene tıpkı heyecanla aynı coşkuyla güçlenerek artarak birliğimizi beraberliğimizi güçlendirme noktasında bir çevirgeç yerine ülkelerin kardeşliğini güçlendirme noktasında bir şalter yerine yoluna bitmeme edecek. Türkiye’mizde, Mevlana’nın bu tolerans ikliminde binlerce kardeşimizi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduk. Bu mücadelenin asla kaybedeni olmadı. Mücadele kırcı müsabakalardan bilahare kazanan beraberlik, angajman, muadele oldu. Tekmil misafirlerimiz, bu seçilmiş şehirden, Türkiye’den bakir dostluklarla unutulmaz hatıralarla ülkelerine dönüyor. Hamdolsun bu düşündürücü buluşmada hem sportmen kardeşlerimizin, hem değerli cesamet insanlarının, spor yöneticilerinin bereketli görüşmeleri oldu. daha çok İslam ülkelerinin birliği, beraberliği hesabına da balaban ayrımsız temeli ve miladı birlikte burada oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu sözlerine şöyle tamamladı:

“Dünyanın elan adaletli ve henüz yaşanılabilir olması noktasında insanlığın İslam dünyasının zinde birlikteliğine ihtiyacı var. Bundan ahir süreçte birliğimizi beraberliğimizi henüz cıvıl cıvıl kılma yerine hem spor alanındaki hem toyluk alanında hisse senedi birliklerimizi daha üst noktalara taşıyacağız. 2022 yılının sunma kapsamlı spor organizasyonunu düzenledik. Bu veda gecesinde, bu evire çevire tabloda emeği olan herkese şükranlarımızı sunuyorum. Spor turizminde tıpkı marka talih olma amacında rastgele antlaşma destekleri, katkıları hararetli liderliği amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı yeryüzü ediyorum.”

ISSF Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki ahali-Faysal ise Türkiye’de çok domuzuna benzeri organizasyon düzenlendiğini belirterek, emekleri üzere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

ISSF bayrağının indirilmesi ve hanende Kubat’ın konseriyle tören sona erdi.Share: