Konya’da restore edilen obruk gölü nezaretli 800 almanak han ziyarete açılıyor

Konya turizminin muhteşem ayrımsız destinasyonu olması beklenen Selçuklu dönemi eserlerinden Konkav Hanı’nın yenileme ve çevre düzenleme çalışması tamamlandı.

Konya kent merkezine 70 kilometre uzakta, Konya-Aksaray kara önünde düz düz Mukaar Hanı’nın yapımı 13. yüzyıla tarihlendiriliyor.

Kitabesi isimsiz, Selçuki kervansaray mimarisini yansıtan Içbükey Hanı, adını bitişiğindeki Kızören Obruğu’ndan alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Stabil Korunacak Hassas Düz” ilan edilen Kızören Obruğu ve tarihi Konkav Hanı’nda kestirmece 2 sene ilk Karatay Belediyesi yoluyla yenileme ve kasaba düzenlemesi çalışması başlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Valiliğinin da desteğiyle yürütülen çalışma tamamlanarak, bölge ziyarete hazır ayla getirildi.

“Hanın terasından konkav gölünü izlemek ayrı aynı afiyet olacak”

Karatay Şehremini Hasan Kılca, AA muhabirine, tarihi yapının ilçenin ayraç değerlerinden birisi olacağını söyledi.

Hanın zamanla yıkıldığını, fek olduğunu aktaran Kılca, “Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Garaz Kurum’un destekleriyle mekân düzenlemesini ve restorasyonunu hamdolsun tamamladık. Burası merkeze 70 kilometre uzaklıkta, Konya ile Kapadokya güzergahı üzerinde düz alıyor. Turistlerin yol uğrağı noktası, pandemiden önceki günde yaklaşık 100 otobüsün uğradığı ayrımsız kayran.” dedi.

Kılca, bölgenin turistlerin bağ gösterdiği yerlerden olduğunu belirterek, bu alanı henüz dahi zenginleştirip, konaklama yapılabilecek, içtimai alanların vadi alacağı, ikramların olacağı domuzuna tıpkı mekana atfetmek istediklerini belirtti.

“Burada balaban olan, tarihe ehil geçmek. Yıkılmak üzere olan bu yapıyı turizme kazandırmış olduk.” diyen Kılca, Kızören Obruğu’nun dahi turistlerin sık sık ülfet ettiği bir meydan olduğunu rapor etti.

Turistlerin bu coğrafi ve tabii güzellikleri görmeye geldiğini anlatan Kılca, bu alanın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne karışma edilmesi amacıyla da icraat yürüttüklerini kaydetti.

Kılca, “Han ve obrukla bütünleşen alanda görsel ziyafet sunmaya hazırlanıyoruz. Hanın terasından obruk gölünü bağlı olmak ayrı ayrımsız keyif olacak. Güneşin doğuşu ve batışını kullanmak, stabil ve oradaki tarihi zenginliklerin antrparantez tıpkı görk katacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Tarihi hanın yazıtlı taşları dikkati çekiyor

Tarihi hanın duvarlarında dikkati çekici yazıtlı taşlara ilgilendiren ise Kılca, “Taşların üzerindeki yazılar Türkçe’ye çevrildi. Haddinden Fazla güzel hikayeler var. Dönemin yaşantısına ilgili bizlere ve gelecek kuşaklara bilgelik sunuyor. Onları birlikte mail zamanda kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: