Konya’da Yargılanan Işid’liden ‘Takas’ İddiası: “Ebu Haris İsimli Şahsın, Elan Önce Türkiye’de Cezaevindeyken Işid’in Elinde Bulunan Türk Askerleri…

TAMER ARDA ERŞİN – GÜRKAN DEMİRTAŞ

Terör örgütü IŞİD’in Ankara’daki 10 Ilk Teşrin katliamına ilgilendiren davanın dosyasına, örgüte üye olduğu gerekçesiyle Konya’da yargılanan Ubeydullah Külgecioğlu’nun 7 Şubat 2018 tarihinde terörle mücadele polisine verdiği ifadenin tutanakları girdi. Ubeydullah Külgecioğlu, ifadesinde, babası Ubdullah Külgecioğlu’nun peşi sıra Suriye’ye anbean örgüte katıldığını, babasının örgütün Türkiye’deki saldırılarını birleştirme fail Fursanül Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri ve MİT operasyonu ile yakalanan IŞİD’in Türkiye emiri Kasım Güler’in arkadaşı olduğunu açıkladı. Külgecioğlu, namına babasının ölüm haberini veren şahıs amacıyla, “Babamın gelgel saldırısı sonucu irtihal ettiğini öğrendim. Bu haberi bana, bu (Fursanül Hilafe) ketibenin emiri olan Ebu Açgözlü söyledi. Ebu Açgözlü isimli şahsın gerçek adını soyadını bilmiyorum. Ancak bu şahsın, daha geçmiş Türkiye’bile cezaevindeyken IŞİD’in elinde kâin Türk askerleri ile mübadele olunduğu Kıymetli Doğan’dan duydum” dedi.

IŞİD’in 10 Teşrinievvel 2015 tarihinde Ankara Katar Garı’nın önünde düzenlediği katliama ilişkin Ankara 4. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi’nde firari sanıklar yönünden süren davanın dosyasına, Konya’da yargılanan IŞİD’li Ubeydullah Külgecioğlu’nun ifadelerine ilgilendiren belgeler girdi. Külgecioğlu, 7 Şubat 2018 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Savaşım (TEMA) Şube Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, örgüte lacerem katıldığını şöyle anlattı:

“Babam Abdullah Külgecioğlu, benim hatırladığım kadarıyla Konya ilinde Misak gazetesinde dağıtım müdürü idi. O dönme Konya ilinde dini kardeş kardeş gruplarının sohbetlerine gittiğini hatırlıyorum. 2015 yılın ağustos ayında Suriye’da İslam devleti kurulduğunu ve karışmak üzere buraya gideceğini söyledi. İlk başta tığ alın çıktık, ancak babam kafasına koyduğu için kararından vazgeçmedi. Babamın IŞİD yıldırı örgütü içerisinde konumu olup olmadığını bilmiyordum. Babam, gittikten sonradan daim bizi arayıp oraya çağırıyordu. Ego, o dönemde Arapça eğitimi alıyordum. Babam bile bana Suriye’de bu eğitimi henüz gür alabileceğimi söyledi. Ben, yani yetişek amaçlı dahi gittim diyebilirim. Annem de ego ve babam Suriye’birlikte olacağımızdan ayrı ara vermek istemedi. Ben, annem ve kardeşlerim, 12 Ekim 2015 tarihinde Konya ilinden yola çıktık.

IŞİD’İN ASAP EMİRİ İLHAMİ BALI KARŞILAMIŞ

Suriye sınırını geçtikten sonra bizi benzeri arabayla bire bir camiye götürdüler. Burada bizi (IŞİD’in çizi emiri ve enerjik bombaların sınırdan geçişini tevhit fail 10 Teşrinievvel katliamının firarı sanıklarından) Ebubekir (K) İlhami Balı karşıladı. Beraberinde biraz adamı vardı. İlhami ve adamlarının hatırladığım kadarıyla silahları vardı. İlhami, kadınları ayrı tıpkısı yere gönderdi. Erkekleri birlikte ayrı bire bir eve gönderdi. Benden apayrı, gene Türk olan, amma Almanya’dan mevrut benzeri erkek vardı. Bu şahsın ismini bilmiyorum, geçmiş ve son posta orada gördüm. Bu eş Rai kasabasındaydı ve ailemle bağım koptu.

“100 KİŞİDEN 20’Sİ TÜRKTÜ”

Rakka’de ego, benzeri ay evde şeri muasker eğitimi amacıyla bekledim. Bu evde beklerken muasker eğitimi üzere gelenler gidenler oluyordu. Ego 29 ahit bekledikten bilahare, şeri muasker eğitimi için parçalanmamış yerini bilmediğim, Rakka’dahi olduğunu düşündüğüm bir yere götürdüler. Ego, burada 25 çevrim dini yetişek aldım. Kestirmece 100 dirilik terbiye alıyordu, bunlardan 20 kişisi Türk’tü diyebilirim.

Askeri eğitimimiz 15 zaman sürdü ve kısaca 15-20 yaşama idik. Bu eğitimi verenler arasında, hatırladığım Antepli olan Ebu Berrak kod isimli insan… Soy ismini bilmiyorum, bu şahsın resmi gösterilirse tanırım. Bu nefer bize zırh eğitimi verdi. Tekrar Türk olan Ebu Tutarık isimli erkek vardı. Bu insan bile Antepli cins. Bu birlikte zırh eğitimi verdi. Tekrar Türk olan Ebu Muhammed isimli can vardı, silah eğitimi veriyordu.

Benim eğitimim sırasında, bana eğitim veren Ebu Nurlu isimli şahsiyet, babamın askeri buyuru olduğunu söyledi. Yani babamın ne iş yaptığını ilk kez orada öğrendim. Babam, beni iki yol ziyarete geldi. İlk görüşmemiz çokça kısa sürdü, ahir görüşmemizde Tabka’da kâin annemlerin yanına gittik. Bu görüşmemiz, elhak birbirimiz haddinden fazla görmediğimizden hasret izale şeklinde idi diyebilirim. Babamın Fursan Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri olduğunu ben o dönem öğrendim. Filhakika muasker eğitimim bittiği ahit, babamın hava saldırısı sonucu memat ettiğini öğrendim. Yani babam, 3 Açıklık 2015 tarihinde irtihal etti. Bu haberi bana bu ketibenin emiri olan Ebu Açgöz söyledi.”

“IŞİD’İN TÜRKİYE EMİRİ KASIM GÜLER İLE REFIK”

Ubeydullah Külgecioğlu, MİT operasyonuyla yakalanan ve IŞİD’in Türkiye emiri olduğu açıklana Kasım Güler ile babası Abdullah Külgecioğlu’nun refik oluğunu söyledi ve “Ebu Usame (K) Son Teşrin Güler isimli şahsı ego Konya’dan tanırım, kendisi babamın arkadaşıydı. Bu eş de Seyful İslam Ketibesi’nin emiri iken yaralandı, sonradan Tabka’ya gelince emirlikten çıkarıldı, tıpkı devir şifahane polisi yerine çalıştı. Ayağı sakattı” dedi.

BABASI, SALDIRILARI ORGANİZE FAIL KETİBENİN EMİRİYMİŞ

Külgecioğlu, 1 April 2018 tarihinde TEM’bile verdiği ikinci ifade birlikte babası Abdullah Külgecioğlu’nun Mukavele gazetesinde tevzi müdürü olduğunu ve IŞİD’e katıldıktan sonradan babasının Fursanül Hilafe Ketibesi’nin (hane) askeri emiri olduğunu öğrendiğini açıkladı. Külgecioğlu, şunları belirtti:

“Babamın Fursan Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri olduğunu o çağ öğrendim. Elhak muasker eğitimim bittiği bölüm babamın albeni saldırısı sonucu mevt ettiğini öğrendim. Yani babam, 3 Mesafe 2015 tarihinde irtihal etti.”

Külgecioğlu’nun bahsettiği Fursanül Hilafe Ketibesi, IŞİD’in neymiş ‘medya bakanı’ Ömer Yetek’in anlatımına göre, örgütün 10 Ilk Teşrin katliamı da dahil saldırılarını organize eden ketibe. Yetek, bu ketibenin Türklerden oluştuğunu ve başında Muhammed Cengiz Dayan’ın bulunduğunu açıklamıştı. Dayan ise Gaziantep’te ‘yıldırı örgütü üyeliğinden’ yargılanıyordu. Dayan, ifadesinde, “Para biriktirip bedelci (askeriye) yapacağım” demiş ve 10 Teşrinievvel katliamına ilişik şunları söylemişti:

“İlgi ve alakam yoktur. Bu olayı âdemiyet ve katliam suçu namına lanetliyorum. Bu konuda değme bilgim olursa vatandaşlık görevimi yapmaya hazırım.”

BU ŞAHSIN, ELAN ÖNCE TÜRKİYE’DE CEZAEVİNDEYKEN IŞİD’İN ELİNDE MEVCUT TÜRK ASKERLERİ İLE DEĞIŞ TOKUŞ OLUNDUĞU NADİR DOĞAN’DAN DUYDUM”

Külgecioğlu, babası Abdullah Külgecioğlu’nun ahiret yolculuğu haberini kendisine Ebu Gözü Aç’in verdiğini söyledi ve bu şahsın Türk askerleriyle trampa sonucu cezaevinden çıktığını argüman etti. Külgecioğlu, şunları kaydetti:

“Bu haberi bana, bu ketibenin emiri olan Ebu Doymaz söyledi. Ebu Uzun Dişli isimli şahsın esas adını soyadını bilmiyorum. Ancak bu şahsın, daha önce Türkiye’da cezaevindeyken IŞİD’in elinde köle kâin Türk askerleri ile değiş olunduğu Eşsiz Doğan’dan duydum. Gerçeklik mi, hile mı bilmiyorum. Antrparantez babamın cenazesi Rakka dışında bire bir yerde gömülüdür.”

(ARŞİV IŞIK)

Share: