Köpeklerin saldırısından Umut’u kurtaran sağlık çalışanı konuştu

Konya’nın Ereğli ilçesinde baziçe avutmak üzere arkadaşlarının yanına giden ve sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan 8 yaşındaki Rüya Adlı pahal yaralandı. Köpeklerden alelade çocuğu kurtaran esenlik çalışanı Yasin Mehmet Eryılmaz, “Sesi duyup üstelik koşmamız güvenilmez. Çocuğu Tanrı annesine, babasına bağışladı. Zira biz gelmesek o çocuğu belli öldürebilirlerdi” dedi.

Olay, 23 Ağustos Salı günü öğle vakti saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, evlerinden çıkıp arkadaşlarının yanına giden ilkokul 3. derslik öğrencisi Düş Ünlü, 4 sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Rüya Ünlü’ye köpeklerin saldırdığını ayırt eden tıpkı eş oğluyla gelişigüzel çocuğu kurtardı. Vücudunun bir nice yerinden köpekler marifetiyle ısırılan 8 yaşındaki Rüya Adlı’ye ilk müdahale fenomen yeri sadık evi mevcut sağlık çalışanı Yasin Mehmet Eryılmaz aracılığıyla yapıldı. İhbar üstüne fenomen hesabına atıf edilen ambulansla Ereğli Kerem Hastanesine kaldırılan Düş Adlı, buradaki müdahalenin ardından Konya Şehir Hastanesine atıf edildi. Kırıcı bakım ünitesine alınan 8 yaşındaki Rüya Ünlü, 3 günce tedavisinin arkası sıra gözlerini açtı.

“Köpekler çocuğu parçalıyorlardı”

Köpeklerden yoz çocuğu kurtaran keyif çalışanı Yasin Mehmet Eryılmaz, “Benim evim yolun karşısında. Orada hayvanlara yonca atıyordum. Benzeri kol köpeğin bağırmasını, sesini duydum. Baktım bu tarafa ama yola benzeri şarjlı yanaştı. Baktı bu tarafa ve ferasetsiz döndü gitti. Ben umursamadım. Annem ana yüreği az buçuk dahi hissetmiş herhalde çocuğa bir şey olduğunu, sesini duymuş sanırım. O mevrut ona karşı yola kadar gelmiş. Yasin koş dedi bana ego hemencek koştum, elimde dirgen vardı. Buraya büyüklüğünde geldim. 5 – 6 devam köpek burada çocuğu parçalıyorlardı, resmen yiyorlardı çocuğu birden engelleme ettim. Hoşt filan dedim saldırdım üzerlerine dönüp gittiler. Darı tarlasının içine kadar kaçtılar” dedi.

“Afiyet ekipleri gelene büyüklüğünde elimizden geldiği büyüklüğünde müdahale etmeye çalıştık”

8 yaşındaki Umut Adlı’ye arkalama ettikten sonradan kafasında şişman aynı kesi olduğunu anlatan Yasin Mehmet Eryılmaz, “Kafasında çokça şişman aynı kesi vardı, bayağı aynı degaje. Boynunda falanca izler vardı. Köpekler dişlerini geçirmiş delikler vardı. Sırtında, kalçasında, bacaklarında her tarafında diş izleri vardı. Bizim oradan buraya gelmemiz iki dakikayı falanca bulmuştur. İki zaman zarfında yani o köpekler çocuğu birçok misil ısırdı, birçok kez parçaladı. biraz şerha köpek ve banal değildi, koca kayırıcı köpeklerdi, sürücü köpeği kadar. Ego müstacelen gömleği çıkardım çocuğun kafasında kanayan yere bastım. Anneme dedim sen burada çocuğun kafasına bas, zira çocuğun bilinci böyle gelip gidiyordu. Çağ kaybetmişti. Çabukça gittim evden serum getirdim. Yaradılış yolu açtım ve 112 esenlik ekipleri gelene kadar bu çocuğa elimizden geldiği kadar müdahale etmeye çalıştık. Ağır bakımda yattı şu anda nitelik iyiymiş. İnşallah tıpkı özdek olamaz” şeklinde konuştu.

“Tığ gelmesek o çocuğu galiba öldürebilirlerdi”

Imge’a yardıma gelmemeleri halinde henüz zehir olacağını tamlayan Eryılmaz, “Ego 20 -30 yıldır buradayım. ufak tefek ısırma olayları oluyor. Çocukluğumdan beri hatırlıyorum hakeza başımıza mevrut şeyleri. Amma bu şekilde böyle 5-6 köpeğin aynı çocuğu neredeyse yiyecekmiş kabil yani bu şekilde görüngü başımıza gelmedi. İnşallah artık üstelik gelmez. Annem o olayın şokuyla avrat sinir krizi kadar kendinde değildi, bağırıyordu sürekli sayha ediyordu. Yanıma bile ilk fırsatta yanaşamadı o sesi duyup birlikte koşup gelip o manzarayı gördükten sonraları. Sağlıkçı olduğum halde çokça kazalarla, ölüm olayları gördüğüm halde beni bile etraflıca etkilemişti. Sesi duyup üstelik koşmamız emniyetsiz. Çocuğu Allah annesine, babasına bağışladı. Zira tığ gelmesek o çocuğu mahsus öldürebilirlerdi” diye niteleyerek konuştu.

“Durumu elan iyiye gidiyor inşallah”

Köpekler tarafından güç yaralanan Rüya’un babası Durmuş Ünlü, “Ego çalışmaya gitmiştim. Evde yoktum. Umut de camiden abisiyle bu arada geliyor. Annesinin yanına gelip, çıkıyor. Henüz sonraları Imge annesinin yanından ayrıldıktan sonra eve geliyor. Evde aynı su içiyor. Oradan da arkadaşın yanına müracaat etmek istiyor herhalde. Giderken dört pasaj köpek ayrımsız şekilde kıstırmış, yatırmış çocuğu. Altında artmış bala. Bağırıyor temel diye. Doğru bitişik oradan sesleri duyuyor. Geliyor bakıyor ki dört parça kapik çocuğu parçalıyor. Kurtarma şansı namevcut bire bir karı, dört köpeğe alın sonraları oğlunu çağırıyor. Oğluyla bire bir şekilde çocuğu kurtarıyorlar. Orada oğlu sağlıkçı olduğu amacıyla evden gidiyor tıpkısı serum getiriyor. Serum takıp ilk müdahaleyi yapmış. Çocuğu ambulansa bindirince beni arıyorlar oğluna köpek saldırdı diyerek. Ambulansa bindirip hastaneye götürüyoruz. Hastanede bakıyorum kim yavru orada yani değme tarafı yırtık ve kötü içre. Orada evvel müdahale yapılıyor. Sonraları Konya Site Hastanesi sevki yapılıyor. Götürdük orada saat beşe kadar acilde müdahaleler yapılıyor. Elan sonradan yavaş bakıma alınıyor. Salı gününden Cuma Namazı gününe kadar bunaltıcı bakımda bilinci ilişkin şekilde yattı. Geçkin açılmıştı, bugün henüz bile hesabına geldi. Henüz bakir yanından geldik, gördük. Durumu daha iyiye gidiyor. İnşallah henüz bambaşka güçlük olamaz ilerleyen günlerde elimize alacağız oğlumuzu” şeklinde konuştu. – KONYAShare: