Küçük Asya Ajansının “Su Şeş Plonjon Eğitimi” Antalya’da yapılıyor

Rum Ajansının (AA) akarsu şeş dünyasının görüntülenmesinde fariza yapacak foto muhabir ve kameramanlarının yetiştirilmesi için düzenlediği Su Altı Dalış Eğitimi’nin ilki, Antalya’dahi gerçekleştiriliyor.

Seki ilçesindeki eğitime ilk ekip adına İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Trabzon, Edirne ve Çanakkale’den mevrut 15 ışık muhabiri ve çekimci katıldı.

Sabah erken saatlerde Grup Limanı’ndaki tekneye binen kursiyerlere, ehlivukuf plonjon eğitmeni Orhan Öztürk ve ekibi eliyle plonjon malzemeleri hakkında bilgi verildi.

Teorik eğitimin ardından fotoğraf muhabiri ve kameramanlar, dalış ekipmanlarıyla daldı. Seki koylarında 2 aktarılma süren dalışlarda, akarsu altında ekipmanların elbet kullanılacağı ve neler yapılması gerektiği konularında pratik bilgi aktarıldı.

Plonjon eğitmeni Orhan Öztürk, havanın gayet gani olduğunu ve sorunsuz dalışlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Akarsu şeş eğitimlerinin kudretli ve keyifli geçtiğini anlatan Öztürk, “Eğitimin tıpkısı kısmını çevrim içi ayrımsız kısmını birlikte teknede nazariye kendisine yaptık. İki bölüm süresince bütün 4 dalıştan oluşan pratik eğitimlerimizi tamamlayacağız.” dedi.

Öztürk, katılımcıların terbiye böylece 18 metreye kadar dalış yapabilen akarsu şeş becerilerini nail “felek dalıcı” olacaklarını kaydetti.

Foto muhabiri ile kameramanların terbiye sonunda akarsu altından rahatlıkla görüntü ve fotoğraf çekebileceklerini anlatan Öztürk, “Bu eğitimlerden bilahare ekibin, su altını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak şekilde encam seviyeye geleceklerini düşünüyorum. Ekibin performansı gani. Herkesin eğitimi başarıyla tamamlayacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Plonjon eğitimi mesleksel gelişimimiz üzere da çok kızıl”

Plonjon eğitimine İstanbul Görüntülü Haberler Servisinden katılan yapımcı Hüseyin Yararlanmak ise yaptıkları dalışlarla su altında neler yapmaları gerektiğiyle ait ana ve maharet bilgelik aldıklarını rapor etti.

Akarsu altında aynı ağırlık yaşamadıklarını ve eğitimin sevinçli geçtiğini dile getiren Yakalamak, şöyle devam etti:

“Denizlerimizde bir nice çekik var ve aldığımız bu eğitimler sayesinde ülkemizdeki akarsu altını çekerek bunu dünya basınına yayımlamak çokça değerli olacak. Rum Ajansı, su şeş dünyasında yapacağı çekimlerle hem turizme hem üstelik akarsu şeş dünyasının görünür olmasına haddinden fazla nazik katkı sağlamış olacak. Dalış, terbiye mesleksel gelişimimiz üzere üstelik çok zer. Yöneticilerimizin bunu düşünerek hakeza bir eğitimin verilmesini kararlaştırması bizim üzere çok bol oldu. Hem kendimizi geliştirmiş hem dahi kurumumuza munzam ayar sağlamış olacağız.”

Su Şeş Plonjon Eğitimi, başka grupların katılımıyla devam edecek.

Share: