Küçük çocuğun karnında 10 santim kütle imdi… Nefrostomi işlemiyle sağlığına kavuştu

Kıytırık çocuğun karnında 10 santim kütle çıktı… Nefrostomi işlemiyle sağlığına kavuştu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’birlikte düşünce ağrısı şikayeti üstüne ailesiyle alay malay hastaneye başvuruda kâin 11 yaşındaki Deniz Tabancı, Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesi’nde ameliyatla karnından 10 santimetre çapında kitlenin çıkarılmasıyla sağlığına kavuştu.

Silvan ilçesinde zihayat 11 yaşındaki Bahir Tabancı, ailesi ile birlikte akıl ve midede veca şikayeti üstüne Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın karnında 10 santimlik kitleyi çıkaran doktorlar, Bahir’üstelik oluşan böbrek yetmezliğinin önüne geçti.

Tabancı’ya yapılan tetkikler sonrası onkoloji bölümünde Burkitt Lenfoma ile hastayı serviste tıpkısı süre strateji ettiklerini belirten Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Bala Ürolojisi Uzmanı Dr. Mehmet Maksat Yılmaz, “Hastamıza kişileştirme koyulduktan sonra bire bir şekilde kemoterapiye bürümek gerekiyordu. Amma karın içerisindeki yaklaşık 10 santimetrelik kütle, değme iki böbrekten sâdır hacet kanalına gravite yaptığı üzere Deniz apansızın bire akut böbrek yetmezliğine girdi. Kemoterapinin başlatılması amacıyla bu durumun tıpkısı şekilde düzeltilmesi gerekiyordu. Bizim hastanemizde nefrostomi arızi imkanı olmadığı amacıyla bu imkan bize Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinin üroloji ameliyathanesinde sağlandı. Tığ bile hastamızı oraya götürüp böbreğinin gelişigüzel iki yanına nefrostomi kateteri taktık kim lüzum çıkışı sağlansın diye niteleyerek. Bunun sonucunda böbrek değerlerinde salah oldu. Deniz kardeşimiz böylelikle böbrek yetmezliğinden ve diyalizden kurtuldu. Daha birlikte önemlisi kemoterapisini tıpkısı şekilde almayı sağladık. Şuanda kitlesi neredeyse bulunmayan ergin durumda. Onkoloji bölümünde tedavisi bitmeme etmektedir” dedi.

“Kemoterapi kayran tıpkı hastada peyda yaranın olmaması haddinden fazla önemlidir”

Tabancı’nın sayı farkı 3-4 ay kimyasal tedavi tedavisi alacağını belirten Yılmayan, “Hastamızı haricen sarkan nefrostomilerden yönetmek için nefrostomileri taktıktan sonra kestirmece 3-4 hafta bilahare tıpkısı üstelik içeriden stent takmayı düşündük. Sonunda hastamızı tekrardan ameliyathaneye aldık. Sistoskopi eşliğinde her iki böbreğine double j stentler koyduk. Bu stentlerin avantajı haricen görünmeyip örtüsüz ateş olmuyor. Özellikle kim kimyasal tedavi kayran tıpkısı hastada yalınlık yaranın olmaması çokça önemlidir. Bahir hastamızın stentleri birlikte kestirmece 3 ay üzerinde duracak. Kemoterapisi bittikten sonra stentlerimizi çıkaracağız inşallah” ifadelerinde bulundu.

Kardeşinin bir kamer boyunca bellek ağrısı şikayetinin olduğunu tamlayan Fırat Tabancı, bu ağrıların artmasıyla birlikte Diyarbakır Bala Hastalıkları Hastanesi’ne başvurduklarını anlatım etti.

Hastane bünyesinde görevli doktorlardan memnun kaldıklarını dile getiren ağa Tabancı, “Silvan ilçesinden Diyarbakır’da çocuk hastanesine başvurduk. Kardeşimin tıpkısı ay boyunca kanı ağrısıyla ilişik rahatsızlıkları vardı. Bir ay boyunca ihtimal 10 kere kardeşimi Silvan’üstelik hastaneye götürdük. Bu zaman ortamında kardeşimin ağrıları fazlalaşınca Diyarbakır Bala Hastalıkları Hastanesine yönlendirdiler. Burada doktorlarımız ilk müdahaleyi yaparak karın içerisinde tıpkısı kitlenin olduğunu belirlediler. Mehmet ve Nurettin hocam sıhhatli olsunlar ziyadesiyle bizlerle ilgilendiler. Haddinden Fazla şükür kardeşim bu hastalığı atlattı. Kardeşimin bu devir zarfında böbreğinde ve idrar yollarında ara sıra teessürat çıktı. Bu sorunların hepsini doktorlarımız giderdi. Kardeşimi ilk Allah’a elan sonra Mehmet ve Nurettin hocamıza kişi ettik” ifadelerine yer verdi.

Share: