Kuraklığın bal üretimini düşürmesinden keder ediliyor

RIDVAN KORKULUTAŞ – Bingöl’dahi, bu sene yaşanan kuraklığın arılarda döl kaybına yola açarak bal üretimin düşmesine sebep olmasından bulut ediliyor.

Son yılların arz kurak kış mevsiminden birini nâkil Bingöl’dahi gelgel sıcaklığı zaman normallerinin üstünde seyrediyor.

Geçen sene 2 metreyi aşan us biriktiği ve bir tane katlı evlerin karaca gömüldüğü Bingöl’dahi, kar yağışının olmaması arıcılığı üstelik yıldırma ediyor.

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği kayıtlarına göre, 1719 arıcı ve 163 bin kovanın bulunduğu kentte, hava sıcaklığının normalin üstünde seyretmesi zımnında kovanlarda kış uykusuna geçemeyen arılarda ölüm yaşanması arıcıları da rahatsız ediyor.

Coğrafi meni tescilli Bingöl balında verimin düşmemesi üzere arıcılar bile yağışların başlamasını bekliyor.

“Çiçek Tozu ve nektar üretiminde problemler benzer”

Bingöl Üniversitesi Ekincilik Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Hizmetçi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Turan, AA muhabirine, ehliyetli miktarda yağmur olmaması nedeniyle dip arazi katmanında erozyonla birlikte kayıpların meydana geldiğini söyledi.

Kışın kar olmayışının bir nice anlamda ağır sıklet problemler ortaya çıkardığını dile getiren Turan, Bingöl’üstelik arıcılığın bile bundan etkilenebileceğini belirtti.

Doğanın yapısında değişimler meydana geldiğini kaydeden Turan, şöyle konuştu:

“Bu tarihte arılarımız kış uykusuna yatamadığı amacıyla yavru kaybı durumu ortaya çıkıyor. Henüz ahir süreçte de toprağın alelhusus bahar yağışlarıyla beslenememesi durumunda biyoçeşitlilikte azalmalar meydana gelebilir. Dolayısıyla arıların beslenmesi üzerine çiçek tozu ve nektar üretiminde ve kullanımında problemler mümkün. Bu dahi sili ürünlerinin faaliyetlerini birlikte pahal yönde etkileyebilir. Bingöl Üniversitesinin arıcılık kompleksi bu tarihte normalde 1 metreye andıran karla kaplıydı ama bu sene rastgele şekilde kar toprağı tutmadı. Bunun sonucu olarak arılarda döl kaybı meydana gelebilir.”

“Böyle giderse bal üretiminde düşüş evet”

Bingöl Halis Yetiştiricileri Birliği Uca Aba da arıların kış uykusuna girmediği için salkımın oluşmadığını anlattı.

“Arılar yunak havayı gördü mü kovanın dışına çıkar. Bu dahi arının ölümüne ve kaybına sebep tamam. Hakeza giderse önümüzdeki dönemde bal üretiminde düşüş tamam. Katışıksız sıcak havayı gördü mü içerisindeki balı, poleni tüketiyor. Yeterince beslenmeyince üstelik saf temizlik peki. Bu birlikte arıcılara büyük tıpkı külfettir” ifadelerini kullanan Valide, kar yağışıyla arıcıların rahatlayacağını belirtti.

“50 yıldır böyle bire bir kış görmedik”

Nişanlı ilçesinde 50 yıldır arıcılık fail 70 yaşındaki Yüksek Tüz de geçimlerini arıcılıkla sağladıklarını söyledi.

Bu sene arılarının kovandan çıktığını ve düşüncesiz dönmeyerek öldüklerini kaydeden Tüz, “200 kovanım var. 50 yıldır hakeza tıpkısı şita görmedik. Temas yıl kar olurdu, arılar şita uykusuna yatardı. Bu sene böyle değil.” diyerek konuştu.

Share: