Kurduğu lavanta bahçesiyle arkadaşına kat sayı oldu

Kurduğu lavanta bahçesiyle arkadaşına eş oldu

SİNOP – Sinop’ta önceki yıl ilk kez lavanta ekimi işleyen Cımbar Özdemir, başlattığı girişimle arkadaşına da emsal oldu. Bitişiğindeki tarlayı da arkadaşına kiralatan kadın, deneyimlerini paylaşıyor, el ele ikinci lavanta bahçesini kuruyor.

Sinop’un Bektaşağı köyünde 2020 yılında tarlasına lavanta eken Filiz Özdemir(49), ilde lavanta ekimini fail geçmiş müteşebbis oldu. Attığı geçmiş adımla arkadaşı Neriman Gübürcü’ye da denk olan gailesiz kadın, ekim yaptığı bahçenin acilen yanındaki tarlayı birlikte arkadaşına kiralattı, deneyimlerini arkadaşıyla paylaştı. El ele veren müteşebbis kadınlar ikinci lavanta bahçesini kurdu.

“Farklı tıpkı şey tahsis etmek istiyordum”

Ince yıllar kentte esnaflık yaptığını ve daha çok farklı işe hareket etmek istediğini belirten Neriman Çöpçü, “Toprağı ve çiçekleri dahi sevdiği üzere teferruatlı yıllardır değişik bir husus yarmak istiyordum. Filiz elhak arkadaşımızdı dernekte, lavanta üretiyordu. Bana ‘gel birlikte yapalım’ dedi, karı girişimciler adına Sinop’ta da kadınlar aynı araya gelsin istedik ve başladık. Cımbar’in yanı sıra abes aynı tarla vardı, ego dahi orayı kiraladım, güzel şeyler yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Turizmine yardım sağlayacak

6,5 dönümlük tarlada 7 bin lavanta fidesi dikmeyi planladıklarını belirten Gübürcü, bahçelerini yaz aylarında turizme birlikte açmayı düşündüklerini kaydetti. Çöpçü, “Hem hobi, hem zevk para kullanmak hem de Sinop’un turizmine yardım tedarik etmek. İnsanlar lavanta çiftliği amacıyla değişik ülkelere gidiyor, biz bozukluk memleketimizi lavanta cenneti yapmayalım diyerek düşündük” dedi.

“Birbirimize destek oluyoruz”

Sinop’ta ilk defa 2020 yılında lavanta ekimi yapmaya başlayan ve arkadaşına bile girişimcilik üstüne eş olan Filiz Özdemir, “Ego 2020 yılında başlamıştım geçmiş dikime, sabık sene dahi bitmeme ettim. Arkadaşlarımıza birlikte benzer olması açısından iki avrat girişimci yerine tarlamın yanındaki alanda 6,5 dönüme henüz esasen dikim yapıyoruz. Görsel olan cinslerden intermedia cinsinde yapmayı düşünüyoruz, bugün çalışmalara başladık. Birbirimize destek oluyoruz, girişimci kadınlar namına Sinop’ta gürültülü getirmeye çalışacağız. Burayı turizme açmayı düşünüyoruz, yaz aylarında gezgin sayımız aşkın. Ayrımlı yerlere birlikte topluluk olduğumuzu tavzih etmek istiyoruz, tıbbi hoş kokulu bitki yetiştiğini dahi ifşa etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: