Kütahya selen: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şişman Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişman Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar önceki tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği için bu küresel fırtınadan yer bir iki kayıpla çıkacaktır, öyle bile oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Iri Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Açım Töreni’nde konuştu.

Milletin son iki asrının kayıplarla, baştan ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna müteveccih saldırılara alın direnmekle geçtiğini belirten Erdoğan, 6 yüzyıllık evren devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken dahi Cumhuriyet’i baştan kurarken bile vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken dahi bilcümle inançlarını mukavim, umutlarını diri tuttuklarını tabir etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından sahne ettiği gelişmiş, kalkınmış, gönençli Türkiye’ye yansımak üzere epeyce araştırmak mecburiyetinde kaldığına belen ederek, uzun uzun tıpkı süre kalkınma hamleleri, demokrasi girişimleri, sanayileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri tehdit fail seçme soy gelişmenin önünün sonuna kadar açıldığını belirtti.

İkinci Acun Savaşı sonrası Türkiye’den henüz zor şartlarda kalkınma ve el erki mücadelesine giren ülkeler gücük sürede posta alırken, Türkiye’nin rastgele 10 yılda aynı yaşadığı darbelerle sürekli patinaj yaptığını anlatan Erdoğan, “Tek elbette bu, sadece kendi eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan tıpkı nitelik değildi. Türkiye’nin herhangi bir alanda izansız kalması üzere kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü ki ferah oruçlu bazen girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte merhum Menderes’in ve merhum Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, rahmetlik Erbakan’ın ve rahmetli Türkeş’in sergilediği yerli, milli duruşu bütün takdirle anıyoruz.” diyerek konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan asri uygarlık seviyesinin üstüne çıkardık”

Reisicumhur Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi cılız, ekonomisi gelişmemiş bırakılmış, politik ve askeri gücü sürekli törpülü aynı Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Derakap kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak bir büyük kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma değme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan modern medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu strateji eden global asayiş ve hesaplı krizi sırasında çok henüz gani anlaşılmıştır. Ümranlı ülkeler karışma kamu dünyanın dengeleri allak bullak olurken, tığ hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze asla duruluk vermedik. Bire Bir şekilde demokraside da her kesimden vatandaşımızın adalet ve özgürlük alanlarını genişleterek, sosyal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin medar bulmasına punt veren umum çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve sair bölgelerde yapılan yıldırı operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilcümle terör inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Sınırlı ortamında, yetersiz dışında bunu başardık mı? artık dahi başarmaya değiştirmeden bitmeme edeceğiz. Bu savaşım tabiatıyla cılız gerçekleşmedi. Attığımız seçkin adımda haricen ve dâhilen kaynaklanan nice engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, nice bedeller ödedik ama hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin üstelik üstesinden geldik.”

“Tarım Itimat Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları yapıt ve hizmetlerin beraberinde global ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi değme bakımdan dünyanın bildirme mühim ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’yi dünyanın yer büyük 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen benzeri vizyona kavuşturduysak, bunu, serencam 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Akıbet dönemde milletimizin canını yakıcı kâh teessürat… Ama bu dünyanın de sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar tam mütekâmil ülkelerin, sanki böyle ayrımsız sorunları yokmuş kabilinden davrandığına. Emniyetli olun onların başındaki kişmiri bulutların taşıdığı hırs yağmurları, bizim yaşadıklarımızla mukayese birlikte edilmez. Bak gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’birlikte yersiz. Şimdi tığ Tarım Kredi Kooperatifleri’yle vatandaşımıza henüz ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek. 1300 kesim marketi hızlı hızlı 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Ekincilik Kredi Kooperatifleri’nden çarkıt iz almaya bitmeme edecek.

Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak ekonomik modelini değiştirdiği için bu küresel fırtınadan yeryüzü beş altı kayıpla çıkacaktır, öyle üstelik oluyor. İnşallah yılbaşından sonra, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını daha ferah göreceğiz. Bütün söylediğim kadar kardeşlerim, az buçuk sabır ve daha çok destek istiyorum. Çünkü bizim genişlik büyük gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını güvenlik ve zenginlik şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin temel krizi ise henüz yeni başlıyor. Üretim ve tedarik kanallarındaki bozulmayı, para alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle birlikte toplumsal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin bile elbet çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise kimi amiyane sarsıntılara rağmen mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza devam ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 yıl geçmiş 2023 hedeflerini zar ettiklerinde, birilerinin dalga geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye rağmen hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdiklerini ve eksikleri aceleten tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Şimdi 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz ati. Bilcümle söylediğimiz kabilinden zarfında bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diye niteleyerek konuştu.

DOĞRU Parti hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan yatırım, nesir edilen yapıt ve getirilen hizmetlere ilişkin verileri paylaşan Erdoğan, serencam 20 yılda Kütahya’ya 26 bilyon teklik mesabesinde yatırım yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 bakir dershane yapıldığını, Kütahya Afiyet Üniversitesinin kurulduğunu, yüksek tahsil ensiz yatak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı gerekseme sahiplerine mecmu 1,7 bilyon liralık tutarında köken aktardık. Mecmu 1057 yataklı 11 hastaneyle 43 keyif tesisi mensur ettik. 610 yataklı vagon Kütahya Şehir Hastanemiz ile Domaniç Bütünleşmiş İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Belde ve şehircilikte Kütahya’birlikte TOKİ kanalıyla 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp türe sahiplerine teyit ettik, 2 bin 189 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimizde 6 ulus bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün dahi proje çalışmaları devam ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun bulutsuz albeni müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede ekin ve termal turizme dayalı namına turizmin geliştirilmesi için kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’birlikte 24 kilometreden devraldığımız mukassem nöbet uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle toplanmış 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren haddinden fazla sayıdaki defa çalışmasının bire bir kısmını önümüzdeki sene, bir kısmını birlikte sonraki yıl tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki mecmu demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: