Kuyumcular derneği başkanı uyardı: Bağan ayarlı zer tuzağına ilgi edin!

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Talih, 22 derece tüm altınındaki bakır oranını arttırarak as fail kişilerin, Bingöl ve çevre illerde birçok kuyumcuyu dolandırdığını tez etti. Geçtiğimiz haftalarda hareket hesabına gelen 2 kadından 4 adet bütün kızıl satın aldığını ve daha sonradan altının gramajının bağan olduğunu ayırt ettiğini belirten Çağ, yaklaşık 6 bin teklik dolandırıldığı iddiasında bulundu.

“KUYUMCULAR YERINE FARKINA VARAMIYORUZ”

Devran, “Etraflı zamandır bu mesleği yürütme ediyorum. Vaktiyle beri düşük ayar kızıl piyasada vardı ama kızıl fiyatlarının yükselmesinden ekolojik ortam piyasalarda bundan sonra zer olmaya başladı, bağan ayar zer olmaya başladı. 22 derece altını 16 ayar, 17 değer, 18 ayara düşürdüler. Bunun ortamında kelepçe, tekmil kızıl ve natamam altınlar var. Bildirme çokça yaptıkları madde üstelik dede teklik dediğimiz Cumhuriyet altınını düşürdüler. Cumhuriyet Altını altınının 22 ayarını getirip 17 ayara düşürdükleri için birebir aynısını yaptılar. Kuyumcular olarak de farkına varamıyoruz fakat sesinden hakeza yere atıp sesinden tanıyoruz. Bambaşka türlüsü olabilir değil tanımıyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve müşterilerimizden ricamız zer alırken, bildikleri ve tanıdıkları kuyumculardan alış alım satım yapmalarıdır” dedi.

“AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEDİ”

5 bin 400 TL değerindeki bilcümle altının ayarı düşürülerek bütün değerli fiyatına satıldığını tamlayan Çağ, “Bunu geçen hafta yaşadık. Normalde 7 bin TL olan ayrımsız umum değerli, 5 bin 400 TL düşürdüler ve tam altından bin 600 TL algın yapıyorlar. Balaban miktarda rüşvet elde ediyorlar. Bunu Antalya’dan Denizli’den başlıyorlar satmaya Bingöl’e büyüklüğünde geldiler. Burada bile bize sattılar. Kendim da 4 sayı aldım. Kalabalık olduğu amacıyla, müşterilerim olduğu amacıyla güvenerek aldım. 2 karı geldi ve istinaden aldım. Böyle benzeri şey aklımın ucundan geçmedi. Bunlar Türkiye’nin temas vilayetine gidip bu altınları satıyorlar. Bu altınlarda bakır oranı daha çok oluyor. Saf değerli bin üzerinden 916 milyem olmasına karşın bunlar 700 milyeme kadar düşürmüşler. Kilogram başında 300 gram bakır koyuyorlar. Bu dahi çok büyük tıpkısı tutar yapıyor. 7 bin teklik olan bire bir ağababa altını, 5 bin 400’e düşürüp bin 600 lira haddinden fazla iri benzeri tutar. Vatandaşlarımızın bu konuda duygulu olmalarını başvuru ediyorum” şeklinde konuştu.Share: