Kuzey Iye turizminin gözdesi Cunda Adası’nda mevsim uzadı

Yıldız Ege’nin eke destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin elektrik merkezi Cunda Adası’nda turizm hareketliliği güzün de sürüyor.

Türkiye’nin en balaban beniz metrik saf sit alanlarından Ayvalık Adaları Zevk Parkı’ndaki 22 adadan biri olan Cunda, kendine özgü özgün dokusu, tarihi ve doğal güzellikleriyle seçkin yıl milyonlarca yerli ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Deniz ürünleri ve mutfağıyla damak tadına ehemmiyet verenlerin birlikte uğrak yeri olan adada, sonuç yılların arz kısık hareketliliği yaşanıyor.

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve esnafın, turizmcilerin yüzünü güldüren bahir bitmeme ediyor. Yaz sezonunda yüzdelik 90-100 olan adadaki butik otellerin doluluğunun, sonbaharda yüzdelik 80-90 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm ve Altyapı Geliştirme Birliği Umumi Sekreteri Beklenti Özgültekin, AA muhabirine, Şimal Ege’nin sunma güzel dinlence döneminin ilk teşrin ve son teşrin olduğunu söyledi.

İlçeye özellikle İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Trakya’nın kentlerinden hafta sonu tatilleri için bağ bozumu ve kış mevsimlerinde güç sayılabilecek tıpkı talebin olduğunu belirten Özgültekin, “Bu yıl alelhusus ağustos ayı Ayvalık ve Cunda Adası üzere sonuç evre dokunaklı geçti. Bu deniz, ağustos kadar olmasa da eylül ve ekimde üstelik sürecektir. Hassaten hava raporu uygun olursa kasımın dahi geçtiğimiz yıllara bakılırsa bu yıl etken geçeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Ada esnafından Hasan Atala üstelik turizm sezonunun bu yıl az çok fena hâlde geçtiğini dile getirdi.

Cunda esnafı adına bundan mutluluk duyduklarını anlatan Atala, “Ağabeyimin ve kardeşimin otel ve restoranı var, onlar birlikte yoğunluktan sonuç kademe mutlu. Cunda Adası şita mevsiminde dahi özellikle hafta sonlarında etken oluyor. İnşallah bu uzanım yılbaşına büyüklüğünde sürer.” dedi.

Antalya’de yaşıyor, tatillerinde Cunda’yı yeğleme ediyor

Restoran işletmecisi Hasan Güren, Kovid-19 salgınının arkası sıra serencam 10 yılın arz gür sezonunu geçirdiklerini bildirdi.

Eylülün önce günlerindeki yoğunluğun sürmesini dileyen Güren, şöyle bitmeme etti:

“Ayvalık’ta eylül ve ekimde havalar son mertebe fena hâlde oluyor. Bunu da hesaba katarsak bu ay ve önümüzdeki ay gine deli dolu olacaktır. Doğrusu çıktı Ayvalık’a ulaşım konusunda mesafeler bile kısaldı. Bundan Sonra İstanbul’dan buraya insanlar hafta sonu kaçamakları yaparak gelebiliyor. Bu yüzden teşrinievvel ve kasımda dahi Cunda Adası’nda hareketliliğin süreceğini düşünüyorum.”

Ziyaretçilerden İsmail Aldanmaz birlikte Antalya’da yaşadığını, Ayvalık ve Cunda Adası’nı çok sevdiğini belirtti.

Adada genelde restoranlarda, çarşısında ve gezilecek yerlerinde geçenek geçirdiğini nâkil Kurt, “Temas sene fasıla ve imkan bulduğumda soluğu burada alıyorum. Sabık yıllar olduğu üzere bu yıl dahi tatilimi Cunda’birlikte değerlendiriyorum. Zira Cunda’da ada insanları haddinden fazla sevimli ve gezilecek haddinden fazla iyicene yerleri var. Bu yüzden bile tatillerimde bütün Cunda’yı tercih ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: