Lale Karabıyık: 3 Milyon Bala, Süreğen Güçlükle Tagaddi Yaşıyor

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Lale Karabıyık, iktisadi akse dolayısıyla tam beslenemeyen kollar amacıyla, “20 almanak AKP iktidarının yarattığı kriz, çocukları ensiz beslenmeye ve açlığa mahkum etti. Türkiye’üstelik kısaca 3 milyon yavru ise kronik ev beslenme yaşıyor” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Lale Karabıyık, konuşu kriz nedeniyle yurt beslenen çocuklarla ilişkin kayıtlı matbuat açıklaması yaptı. Karabıyık şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk-İş’in 2022 yılı Ağustos ayında paylaştığı verilere göre 4 yabanlık ayrımsız ailenin yokluk sınırı 22 bin 442 TL, kıtlık sınırı ise 6 bin 890 TL’dir. Minimal ücretin 5 bin 500 TL olduğu düşünüldüğünde, ülkemizde 45 milyon kişi kıtlık sınırının altında, 35 milyon güç ise verimsizlik sınırının altında yaşadığını görüyoruz. Yaşadığımız kriz ortamında haneleri kuşatan kilolu zaruret dolayısıyla, dallar de erken yaşta bu meskenet döngüsüne giriyor.

Aileler, çocukların terbiye giderlerini karşılamakta zorlanırken, kamu çağ eğitim-tedrisat yapılan devlet okullarında gün ortası yemeği verilmediği üzere, çocuklarına meslek kantininden aşındırmak alabilecekleri benzeri harçlık isnat etmek ya bile evden benzeri beslenme çantası alıştırmak, halihazırda kıtlık sınırının altında hararetli milyonlarca sülale amacıyla mümkün olmuyor. Milyonlarca sıkıntılı gelirli ev, çocuklarına evde de dosdoğru tagaddi imkanı sağlayamıyor.

“3 MİLYON YAVRU, KRONİK YETERSİZ BESLENME YAŞIYOR”

Birleşmiş Uluslar Acun Gıda Programı eliyle ve Haziran ayında güncellenen Acun Fukaralık Haritası’na bakarak, Türkiye’bile 84.3 milyon nüfusun 14.8 milyonu ehliyetli besin tüketemiyor ve seçkin kamer on binlerce vatandaşımız bu listeye ekleniyor.

Türkiye’bile 5 gözyaşı altı çocukların yüzde 1.7’si yani kısaca 1 milyona mümasil çocuk akut sıkı beslenme yaşıyor; yani, füru ihtiyaç duydukları besinleri alamadığı üzere gelişemiyor. Kestirmece 3 milyon çocuk ise kronik sıkıntılı beslenme yaşıyor.

Aile hekimleri vasıtasıyla yapılan benzeri araştırma ise, 1049 çocuk ile yapılan tıpkısı araştırmaya bakarak, çocukların dörtte biri çokça düşük tehlikeli. Hekimlerin çalışmasına bakarak, ortaöğretim öğrencilerinin yüzdelik 13,2’si tagaddi eksikliği dolayısıyla olması gereken kilonun altında. Bu cesamet ilkokulda yüzdelik 14,9’a, ortaokulda ise yüzde 19,8’e yükseliyor.

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 97,5’İ ÖĞRENCİLERİN DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENDİKLERİNİ DÜŞÜNMÜYOR”

Çocuklarda kansızlık görülme sıklığı ise ilkokula gidenlerde yüzde 87, ortaokula gidenlerde yüzdelik 74,2, liseye gidenlerde ise yüzdelik 64,2. Öğretmenlerin yüzdelik 97,5’i öğrencilerin istikrarlı ve ahenkli beslendiklerini düşünmüyor.

Yetişek-İş Bursa Şubesi yoluyla yapılan ‘Öğrencilerde Zinde Tagaddi Düzeyi Araştırması’na göre; öğretmenler, sorumlu oldukları öğrencilerin yalnızca yüzde 9,95’inin seçme dönme ahenkli yerine (evde veya okulda) benzin içtiklerini belirtmişler. Araştırmaya katılan öğretmenler, mesul oldukları öğrencilerin yüzde 31’inin evde kahvaltı yaptığını, yüzde 44’ünün okulda tagaddi çantası evet birlikte kantin yoluyla kahvaltı yaptığını, yüzdelik 25’inin ise gelişigüzel yolla kahvaltı yapmadığını belirtmişlerdir.

Araştırmaya katılan öğretmenler, öğrencilerin beslenme çantası ya da kantin tarafından aldıkları gıdaların yüzde 6,7’sinin besleyici gıdalar (benzin, sonuç, sebze vb.) olduğunu, yüzde 93,3’ünün üstelik unlu mamuller (simit, poğaça, tost vb.) olduğunu bildirmişlerdir.

“250 BİN YAVRU, EĞİTİMİNE DEVAM EDEMİYOR”

Yetişek Sen ise ‘2022-2023 Eğitim Bilimi Tedrisat Yılı Başında Eğitimin ve Okulların Durumu’ başlıklı raporunda, Türkiye’bile çokça sayıda öğrencinin okula kahvaltı yapmadan gittiğini, birçok öğrencinin okulda aşındırmak yemeden günü tamamladığı ve eve döndüğünü belirtiyor.

Zaman Türkiye’üstelik az daha 250 bin bala, istihdamda olduğu amacıyla eğitimine devam edemiyor.”

Share: