Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Son günlerin düşkünlük edilen lezzeti leblebi çorbasını ilk kez yol fail ev hanımı hikayesini anlattı

DENİZLİ – Denizli’da akıbet günlerde düşkünlük edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk defa geçtiğimiz sene işleyen ev hanımı, tabiat toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve içimli yemekleriyle tanınan Denizli’birlikte sonuç günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin zül ettiği leblebi çorbasının yayılmasının peşi sıra çorbayı ilk kez yapan ev kadını Sıdıka Esen, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan geçmiş bir çok üründe deneyim yaptıklarını aktaran Sağ, “İlk çorba geçtiğimiz Temmuz ayında yapıldı. Zat mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan bilahare leblebiyle en son çorbasını denedik. Önümüzdeki antlaşma diliminde ise hazır çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası gibi yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu ilave etmemin ardından kreması ile sütünü koyuyoruz. Arkası Sıra karabiber ile tuzunu ilave edip, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan sonradan bile servis yapıyoruz. Gelişigüzel mutfakta dümdüz tıpkı şekilde yapılabilir” dedi.

“O kadar beğendik ki çorba çabucak sair ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Evcil Gösteri Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen de “Leblebiden im denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili keke, leblebili ekmekten leblebili revaniye kadar değişik ürünler denedik. Leblebili dondurma da denedik ve tıpkısı dönem Sıdıka Hanım ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O kadar beğendik kim çorba bir anda değişik ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk kez tadan Korkunç Öztürk ise “Denizli’de üretilen ve üreticinin bile içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Epey çorba çokça tamam olmuş ve lezzeti güzeldi. Mutlak bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı haddinden fazla komple ve filhakika leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde yüzü sıcak bir im yerine meydan alıyor. Leblebinin tatlı, çörek ve kurabiye kadar bir nice ayrımlı değişik ürünlerle buluşması çok önemli. Bu çorbanın Denizli’de daha çok tanıtıldıktan sonraları hem ülkemizde hem dahi acun genelinde tanıdık koca çorbalardan olacağına inanıyorum. Görüntü ve kıvam yerine yasmık çorbasını andırıyor amma içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Açıklık 2022 tarihinde mıntıka halkına ikram edileceği belirtildi.

Share: