Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Denizli’de sonuç günlerde merak edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk defa geçtiğimiz sene özne ev kadını, beğeni toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve içimli yemekleriyle tanınan Denizli’de serencam günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin alçalma ettiği leblebi çorbasının yayılmasının arkası sıra çorbayı ilk kez eden ev hanımı Sıdıka Sıhhatli, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan önceki bire bir haddinden fazla üründe deneyim yaptıklarını nâkil Esen, “İlk çorba geçtiğimiz Orak Ayı ayında yapıldı. Zat mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan sonra leblebiyle en üst çorbasını denedik. Önümüzdeki devir diliminde ise hazır çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası kabilinden yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu arttırma etmemin ardından kreması ile sütünü koyuyoruz. Peşi Sıra karabiber ile tuzunu arttırma edip, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan sonradan da servis yapıyoruz. Her mutfakta çarpık çurpuk bir şekilde yapılabilir” dedi.

“O büyüklüğünde beğendik kim çorba çabucak diğer ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Domestik Gösteri Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen bile “Leblebiden yapıt denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili kekeme, leblebili ekmekten leblebili revaniye büyüklüğünde türlü ürünler denedik. Leblebili dondurma de denedik ve aynı çağ Sıdıka Karı ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O kadar beğendik ki çorba bir anda farklı ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk defa tadan Korkunç Öztürk ise “Denizli’da üretilen ve üreticinin de içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Sıradan çorba çok etraflı reşit ve lezzeti güzeldi. Muhakkak bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı haddinden fazla tekmil ve elhak leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde sevilen bire bir yapıt namına vadi alıyor. Leblebinin lezzetli, çörek ve kurabiye kadar bir nice ayrımlı çeşitli ürünlerle buluşması haddinden fazla heybetli. Bu çorbanın Denizli’da imdi tanıtıldıktan sonra hem ülkemizde hem de acun genelinde bildik yüce çorbalardan olacağına inanıyorum. Fon ve yoğunluk yerine yasmık çorbasını andırıyor amma içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Mesafe 2022 tarihinde toprak halkına ikram edileceği belirtildi. – DENİZLİ

Share: