Leylekler için üretimini durduran firma, zooloji için hamam ayrımsız yuva oldu

Leylekler amacıyla üretimini durduran firma, hayvanlar için sıcak benzeri yuva oldu

Sivas’ta bulunan dev uran kuruluşu belde ve hayvanlara müteveccih duyarlılığıyla özen çekiyor, leylekler üzere üretimini durduran firma birçok efsanevi içre ısıdam bire bir yuva oldu

SİVAS Sivas’ta mevcut dev sanayi kuruluşu mekân ve hayvanlara müteveccih duyarlılığıyla dikkat çekiyor, leylekler amacıyla üretimini durduran firma bir nice efsanevi zarfında sıcak ayrımsız yuva oldu.

Sivas’ta 1977 yılında kurulan Türkiye’nin önceki bambaşka (şaman) mili üreticisi olan ESTAŞ, acun pazarında adından hezel ettirirken kasaba ve hayvanlara alın olan duyarlılığıyla birlikte ilgi çekiyor. Herhangi Bir yıl göçmen leylekleri fabrikalarında mihman eden firma, leyleklerin yuva yaptığı bacanın bulunduğu ünitede üretime meydanlık veriyordu. Firma leyleklerin dışında da bakıma kadın bir nice hayvana yuva oldu. Mızrap üstüne cümbüş gösteren alçak sanayi fabrikasının içerisinde ki köpekler, kediler ve kazlar görenlerinde epey ilgisini çekiyor. Onlarca efsanevi, yüzlerce işçinin çalıştığı fabrikada ortaya çıkan aşındırmak artıklarıyla besleniyor. Bu şekilde kemirmek artıkları çöpe gitmezken hayvanlarda beslenme sıkıntısı yaşamıyor. Küsurat aşındırmak artıkları ise çıkmaz hayvanları amacıyla şehrin mütenevvi bölgelerinde düzlük düzlük yemleme kaplarına bırakılıyor.

Yıllardır fabrikada çalıştığını tamlayan Ömer Kader, hayvanlarla gelişigüzel mutlu olduklarını belirtip, “Ben 10 senedir ESTAŞ’ta çalışmaktayım, geldiğim günden beri hayvanlarımız burada. Onlara bakıyoruz, bakımlarını yapıyoruz, fabrikada kalan yemekleri onlara veriyoruz. Fabrikada kedilerimiz, köpeklerimiz, kazlarımızla beraber çöz içe yaşıyoruz. Patronlarımız say saatleri içerisinde dahi onlarla ilgilenmemize izin veriyor. Hayvanlarla iç içe olduğumuz için mutluyuz. Hem çalışıyoruz hem üstelik hayvan seviyoruz. Fabrikada artan yemekler batkı olmuyor. Küsurat yemekleri kovalara koyup getiriyoruz ve hayvanlara veriyoruz. Çıkmaz hayvanları için üstelik çaça kaplarımız var onlara da yemekhaneden arta küsurat yemekleri veriyoruz. Tığ farklı ülkelere ihraç ettiğimiz için yabancı misafirler geliyor ve efsanevi beslediğimizi görünce şaşırıyorlar. Örneğin Çinliler kazlara bayılıyorlar, kazların yumurtalarından götürüyorlar. Bütün bizim hayvanlarımıza imrenerek bakıyor. Hayvanı muhip insanı de sever. İnsanın içerisinde hayvan sevgisi olması geçişsiz. Patronlarımız bizlere böyle aynı imkan vermişler, bizler dahi bu imkanı değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Share: