Limited şirketlerin umumi asamble kararları elektronik ortamda alınabilecek

Bakanlığın genel ağ sitesinde saha düzlük duyuruya bakarak, iç tecim işlemlerinin dijitalleştirilmesi çalışmaları kapsamında MERSİS üzerinden elektronik ortamda ölçülü işlemler genişletiliyor.

Bakanlığın sayısal inkılap çalışmaları kapsamında sunduğu hizmetlere aynı yenisi daha eklendi. Türk Tecim Kanunu’nun limited şirketlerde umumi kurul kararlarının aceleci şekilde alınabilmesini amaçlayan sirküler (elden dolaştırma) aracılığıyla karar ahiz uygulaması MERSİS üzerinden devreye makbuz. Bu sayede limited şirketlerde genel asamble kararlarının elektronik ortamda çabuk, yalınç ve tehlikesiz aynı şekilde alınabilmesi imkanı getirildi.

Uygulama sebebiyle ortaklardan herhangi biri MERSİS’ten hazırlayacağı karar taslağını elektronik imza ile imzalayıp değişik ortakların görüşüne sunabiliyor, sair ortaklar dahi değişik zamanlarda sisteme girerek gine elektronik imza ile değişmeyen üzerindeki görüşlerini somutlaştırabiliyor ve umumi asamble kararı alınabiliyor.

Değişik ülkelerdeki ortaklar karar alabilecek

Aplikasyon ile özellikle ortakların fiziken tıpkısı araya gelmesi imkanının bulunmadığı durumlarda, kararlar serian alınabilecek. Sonunda ortakların ayrımlı mutluluk ve şehirlerde bulunmaları karar alınmasına bariyer teşkil etmeyecek.

Duyuruya bakarak, ülkede acul, kolay ve emin bir ticari müstevi kasılma etme hedefi doğrultusunda teknolojinin sunduğu imkanlardan bilistifade, hizmetleri sayısal ortama taşıma ve iş insanlarına henüz ongun bakım sunmayı amaçlayan çalışmalara bitmeme edilecek.

Share: