Liseliler geliştirdikleri biyoplastiklerle dizi üretime boşamak istiyor

Fosil yakıtların ekosisteme zararlarından yola sâdır İzmir Buca İnci Özer Tırnaklı Bili Lisesinden aynı grup mektepli, kargı kamışı, deniz yosunu ve çeşitli atıklardan yararlanarak geliştirdikleri biyoplastiğin bir nice alanda kullanılmasını amaçlıyor.

Öğrenciler Tuna Altun, Kumluk Bayraktar ve Iye Doğanay, öğretmenleri Mısır Yasemini Horasan danışmanlığında asılı budama atıkları, kargı kamışı, deniz marulu ve zeytin karaca suyunun biyoplastik üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması amacıyla proje geliştirdi.

Yaklaşık 3 aylık düzentileme sonucunda başarılı sonuçlar elde eden ekip, ??????? Samsun’dahi gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Gök ve Teknoloji Festivali 2022’üstelik Ortaöğretim Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması “sürdürülebilirlik ve bolluk” kategorisinde ikinci oldu.

Öğrenciler, elan bozulmamış tıpkı dünya hesabına atıklar ve istilacı bitki türlerini kullanarak geliştirdikleri ürünlerde saf üretime geçmeyi hedefliyor.

Öğrencilerden Iye Doğanay, AA muhabirine, küresel istinas ve iklim değişikliğinin dünyayı çokça elem etkilediğini ve plastiklerin üstelik bunda başrol oynadığını belirterek, “Biz üstelik biyoplastikleri atılan malzemelerden geliştirerek hem atılan yönetimine tıpkısı hal önerisi sunmayı hem da iklim değişikliğine cebin ayrımsız cila oynamayı hedefledik.” dedi.

Bu anlamda uzun müddet deneyler yaptıklarını ve sonrasında kalburüstü sonuçlar alınca yarışmaya başvurarak finallere kaldıklarını vurgulayan Doğanay, projedeki amaçlarının yer yağı bazlı plastiğe, natürel ve çevreci bire bir almaşık söylemek olduğunu dile getirdi.

Ege Doğanay, biyoplastiği yaparken asma budama atıkları, kargı kamışı, bahir marulu ve zeytin kişmiri suyunu kullandıklarını anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Asık budama atığı değme üzüm bağından çıkıyor ve kalın kafalı dönüşümde çok fazla kullanılmıyor. Kargı bitkisi ise istilacı tıpkısı garip olan bağlama bitkisinin tıpkısı akrabası, başka bitkilerin üremesini, büyümesini engelliyor. Zeytin karasuyu ise oldukça zehirli tıpkısı atık, idraksiz dönüşümde tekrar haddinden fazla fazla kullanılmıyor. Deniz marulu de kirliliklerin üzerinde büyüyebilen aynı deniz yosunu. Yaptığımız biyoplastiklerin hepsi ayrımlı özellikler gösterdi. Birtakımı yumuşak, bazısı daha anif, bazısı daha streç. Anif olanların oto yedek gereç ve araba kaplamalarında, belli belirsiz olanların bile elastiki ve masnu torba kadar plastiklere alternatif namına kullanılabileceğini düşündük. Bundan ahir hedefimiz deneylere bitmeme yazar bunu endüstriye, sanayiye yısa etmek ve paradigma üretime eylemek. Dereceye girdiğimiz üzere çok mutluyuz. Filhakika dereceye girme hedefiyle gittik aslında az buçuk oraya. Projemizin haddinden fazla muvaffakiyetli olduğunu düşünüyorduk.”

Okul müdürü İbrahim Yapıncak da öğrencileriyle çekicilik duyduğunu dile getirdi.

Yıl boyunca öğrencilerin birbirinden ayrımlı çalışmalar yaparak bununla ilişkin millî ve arsıulusal yarışmalara katılmasını amaçladıklarını anlatan Yapıncak, bu anlamda çalışmalarının artarak bitmeme edeceğini sözlerine ekledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Misyon Alperen Yentür dahi İzmir’in gelişigüzel alanda olduğu üzere eğitimde dahi adından bayram ettirdiğini aktararak, TEKNOFEST’te bergüzar düz öğrencileri tebrik etti.

Share: