Lütfü Cenk: “Çiftçiye Bindi, Toprağa Çağ, Ürüne Bereket Olacağız”

Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Çarpışma, tarım sektörünün önde gelen isimleri ve çiftçilerle benzeri araya geldi. Başbuğ Savaş, “Şehrimizin bereketli topraklarını altın kadar işleyebilsinler diye niteleyerek çiftçiye bindi, toprağa nefes, ürüne artağanlık olacağız” diye niteleyerek konuştu.

UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde planlı organizasyonda Komutan Kavga’ın hayata geçirdiği Rustik Kalkınma Projesi kapsamında üretilen organomineral gübrelerle ait çiftçilere ayrıntılı bilgiler verildi.

“ÇİFTÇİYE BINDI, TOPRAĞA NEFES, ÜRÜNE ARTAĞANLIK OLACAĞIZ”

Arazi analizlerinden kısaltmak amacıyla tarımın geliştirilmesi için beş altı yıldır açık çaplı çalışmalar yaptıklarını belirten Kavga, organomineral tesislerinde üretilen gübrelerin çiftçilere maliyetine verilmesi sonrası piyasadaki farklı tezek satıcılarının fiyatları 2 kere azaltmak zorunda kaldığını söyledi.

Çekişme, “Rustik Kalkınma Projesinde bizim amacımız çiftçinin işini kolaylaştırmak, ürünlerinin henüz kalitelisini daha ucuza sattırmak, gücü yetmeyen çiftçiye müzaheret yazar ekmesini keşfetmek. Imdi dünyada iki şey çok kızıl biri gıda başkası teknoloji. Bakın Rusya ve Ukrayna’da savaş artık, neredeyse paketlemek yapamayacak duruma geliyorduk, sofralarımızda ayçiçek yağı bulamadık, fahiş fiyatlara satıldı. Şehrimizin verimli topraklarını zer kabil işleyebilsinler diye çiftçiye destek, toprağa dem, ürüne artağanlık olacağız” diye konuştu.

“ACUN STANDARTLARINI YAKALAYABİLEN KOOPERATİFLERLE ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’nin tarım konusunda dünyanın çokça gerisinde kaldığını söyleyen Uğraş, “İyi ekincilik yaparsak dünyada evvel beşe gireriz. Şimdi Avrupa’da meyvenin tafsilatlı ömürlü olabilmesi için kurutma işlemi yapılıyor. Portakalı dilimleyip kurutuyorlar, 8-10 maaş bir sergen ömrü oluyor, atıştırmalık kabilinden de yeniyor. Biz üstelik bu kurutma işlemine başladık. Günde 21 ton kurutma kapasitesine ulaşacağız. Sözleşmeli tarımı bundan periferi yapıyoruz. Şu anda acun standartlarını yakalayabilen 5 kooperatifle çalışıyoruz” diye ekincilik üzerine yapılan icraat ve elde edile gelişmeler hakkında vukuf verdi.Share: