Mağrip Karadeniz’de 5 ildeki doğa parklarını 664 bin dirilik mülakat etti

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Dulda ve Milli Parklar (DKMP) 10. Mıntıka Müdürlüğünün sıkıntı alanında bulunan Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Bartın ve Karabük’te milli parklar ve zevk parkları, 10 ayda yaklaşık 664 bin ziyaretçi ağırladı.

Özellikle yaz aylarının yunak ve kısık havasından kaçarak doğanın tadını ihata etmek isteyenlerin uğrak noktası olan milli parklar ve zevk parklarının ziyaretçi sayısı, Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan yatırımlarla seçme güzeşte sene artıyor.

Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Bartın ve Karabük’te bulunan milli parklar ve gusto parkları birlikte çok sayıda doğaseveri ağırladı.

“Sinop özelinde ise Hamsilos Zevk Parkı birinci sırayı çekiyor”

DKMP 10. Havza Müdürü Orhan Çatalçam, AA muhabirine, Türkiye’üstelik mahfazalı alan sayılarının değme sabık yıl arttığını söyledi.

Kendi tartı sahalarında 3 milli park ile 19 tabiat parkının meydan aldığını ifade eden Çatalçam, söz konusu parkların hele yaz aylarında binlerce hayat yoluyla müzakere edildiğini dile getirdi.

Çatalçam, “Ağırbaşlılık alanımızdaki Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Bartın ve Karabük’te, 10 tabiat anıtımız, 3 tabiatı dulda alanımız, 9 aşılanmamış hayatı ihya sahamız, 108 cesamet avlağımız, 8 umumi avlak ve 5 de benzer avlağımız var. Nahiye Müdürlüğümüzün ağırbaşlılık alanındaki parklarda yaklaşık 664 bin ziyaretçi bahis konusu. Bunların ortamında birlikte ziyaretçi sayısı itibarıyla Dünya Dağları Milli Parkı bir numara tam. Sinop özelinde ise Hamsilos Tabiat Parkı birinci sırayı çekiyor. Ziyaretçi sayılarının bildirme aşkın olduğu kamer, orak ayı kocaoğlan.” diye konuştu.

Dulda alanlarına müteveccih yatırımlar devam ediyor

Sıkıntı sahalarındaki Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Bartın ve Karabük’teki dulda alanlarına yönelik yatırımların devam ettiğini belirten Çatalçam, şunları kaydetti:

“Biz 2022 yılındaki mevcut bütçemize arttırma olarak bu sene ilk defa Yıldız Küçük Asya Kalkınma Ajansı ile düzentileme yaptık. Sağlamış olduğumuz bu bindi özelinde ihalelerimize başladık. İlk olarak 2021 yılı Ağustos ayında yaşanan yeğin felaketinde engel gören Kalburüstü Şelaleleri ile ilişkin düzentileme yürüttük. Orada yıkılan köprünün namına kestirmece 27 metre açıklığında kemer şeklinde, ahşap giydirmeli bire bir güreşçi köprüsü mensur ettik. Gene orada selden kötülük gören tıpkı kır lokantamız vardı, hasar görmüştü. Tığ bu binanın bile çabucak tebeddülat projesini yaparak, onarımını gerçekleştirdik. Şu zaman hizmete küşade vaziyette. Akgöl Sorkun Şelaleleri ve Hamsilos Tabiat Parkı’nda yine projelerimiz söz konusu.”

Çatalçam, gayrı himaye alanlarıyla ilişik projelendirme çalışmalarının bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: