Malatya’da “Hukuk Kliniği” açıldı

Konfedere Milletler Mülteciler Erdemli Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince ölçülü “Türkiye’da Sığınmacı, Mülteci ve Geçici Dulda Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’bile “Hukuk Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Delimsirek, Türkiye’nin sığınmacılara yönelik hizmetleriyle iyi bire bir imtihan verdiğini belirtti.

SELIM Öğür Hat Değişmeyen Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Mebus Öznur Çalık bile Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle tam dünyaya ferah bir örnek olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Bugün acun göçmenleri hoppadak konuşuyor. müzaheret etmek adına Konfedere Milel’in çokça koca adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Bugün Akdeniz’dahi, Ege’birlikte botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin aynı yol daha hatırlaması gerekiyor.”

Geçim Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan birlikte proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üzerinde gerekseme sahibi mülteciye adli yardım desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci cıvıltı alanında ise zaman burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Ünsiyet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan hukuk kliniklerimizle hukuki bilgilendirme, farkındalık arttırma ve meslektaşlarımıza yönelik hikmet ve repertuvar paylaşımı ve bir hizmetler yürütmekteyiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkür

BM Mülteciler Erdemli Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Hususiyet Kliniği’ni Malatya’birlikte açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı çalışmalar amacıyla teşekkür eden Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın yer iri sığınmacı nüfusuna ev sahipliği eden mevki adına arsıulusal camiadan üstelik denge paylaşımı noktasında mukteza desteği görmelidir. Konfedere Uluslar Mülteciler Erdemli Komiserliği olarak uluslararası camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası himaye ve kapsamlı içtimai uyum programı ile yarattığı fark üzere Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Komutan Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Itibar Demez’in dahi konuşmasının arkası sıra Malatya Ahbaplık Kliniği’nin açılışı yapıldı.Share: