Marifet-Sen Umumi Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Genel Müdürlüğü, Sendikamıza Karşı Yıldızlı Namına Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

CEYLAN SAĞLAM

Marifet-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının sürgün edilmesiyle ilgilendiren “PTT Umumi Müdürlüğü, sendikamıza cebin açık yerine sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin çeşitli yerlerine sürgün edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Sazak Saylav Alpay Antmen dahi konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Bilgi-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Ilkgüz günlerinde sendikal faaliyetleri dolayısıyla kilometrelerce uzaklıktaki değişik memleket ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’dahi Genel Format Denetleme Kurulu üyesinin görev yeri Hakkari olarak değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e gezmek zorunda artan başmuallim, işyeri ajan, büro denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Antmen, şunları anlatım etti:

“Elan ilk sendikal ayrımcılık ve taraflı tıpkısı sormaca özne kontrolörler eliyle Fen-Sen yöneticileri muhtelif illere sürgün edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile mülakat yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; serencam alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya kadar güzergahtaki PTT işyerleri önünde izahat yaparak Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmişlerdir. Ankara’dahi PTT Genel Müdürlüğü önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polis cevaz vermemiştir.

PTT tarihinde görülmemiş şekilde 29 ve 30 Ilkgüz tarihlerinde Malumat-Sen’e üye müdür, reis, başdağıtıcı unvanlı bildirme az 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre uzak illere özlük istekleri dışında atanmışlardır. Olgun-Sen üyelerinin sürgün edilmesinin protesto edilmesini arkasından ünvanlı takatli çokça Bilim-Sen üyesi PTT memuru üstelik çımbar edilmiştir.”

Antmen, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları beyninde güzeşte sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT çalışan sayısı kaçtır? Hangi tarihlerde kimler ne illerden nerelere atanmıştır? Bahsi sabık tarihler beyninde özlük isteği dışına yeri değiştirilenler ne sendikaya üyedirler? Bahsi güzeşte sürgünler sonrasında PTT’ye sorun açarak geçmiş görev yerine dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’de yaşanan bu cımbar politikasını susturmak üzere nezaret kendisine ne tuhaf girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler nedeniyle çekilme eden kaç can bulunmaktadır?”

Bilim-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilişik SIMURG Olgun Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK ADINA SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri daha evvel de yaşadı. Şahsen Bilgi-Sen Genel Sekreteri yerine beni birlikte kestirmece benzeri yıl önceki Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya sürgün etmişlerdi. önem ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, çarkıt fariza adına vurdumduymaz döndüm. Son süreçte bile PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza cebin bulutsuz adına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan bire bir kamer ilk, idarehane yöneticilerimiz diyar içi ve memleket dışlarına cımbar edilmişti. Şu an itibari ile birlikte 30 kıta sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin mütenevvi yerlerine filiz edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu yıldızlı anayasaya hilaf. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, mahkeme harçları ve insanların hisse senedi gücü kaybından dolayı tıpkısı amme zararına dahi sebep olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel şekil denetim kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 sınırlanmış Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 sınırlanmış Başbakanlık Genelgesi’ne ve yeryüzü önemlisi üstelik ILO’nun 87 ve 98 sınırlanmış sözleşmelerinin temel ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın kamu kurumlarında uygulanmasına akıbet verilmesini istiyoruz. Özellikle PTT’ye arpalık İHS sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını irade etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapmamız bazen kişileri huzursuz etti.

Şu anda tıpkısı kısmı gitti, ayrımsız kısmının üstelik nemli temel babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Rapor almak zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları dahi kısa tıpkı sürede çıkar ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza son süreçte yapılan bu ayrımcılık grado safhaya geldi, 30 lime sürgün az değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde ihtimal da bire bir geçmiş. 30 hayat iki çağ ortamında cımbar edildi. Bizim sendikamız 1996’da böyle tıpkısı sıklet yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar bilahare 2022 yılında böyle bire bir ağırbaşlılık sürdürmek imkansız. Ego geçen cuma haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın bildirme balaban sendikasının umumi sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında cımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları sürdürmek zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN DE KEZALIK KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz çalışma hayatına endeksli taleplerdi. Bizde parçalı istihdam bahis konusu. Taşeron, 399 mahdut, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Bütün eşit işi yapıyor ancak karşılık ücret alamıyor. Tığ değer işe fiyat ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın da keza kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’birlikte bir zaman önceki çöz barışın sağlanmasını istiyoruz amma aksine PTT yönetimi sendikal tıpkı ayrımcılık yaparak sendikamız ile konuşma yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Tek musahabe yapmadan sorunlar çözülmez. Tığ arkadaşlarımızın tıpkı dakika önce çarkıt görev yerlerine iade edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbariye dağıtımında görevlendirmesi konusunda sendika marifetiyle açılan davaya ilişik Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı amacıyla taşeronlara tebligat dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sorun etti Edirne’dahi ve kazandık. Kazanmamıza karşın PTT yönetimi halen ülkenin bir nice yerinde firma personeli arkadaşımıza bildirim dağıttırıyor. Bu vazıh kendisine yasaya muhalif. Bunun yerine personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara ihbarname cılk etmek ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların ihbariye dağıtması kanunda peyda kendisine reddedildiğine göre temas hususi şirkete ilgili kargo firmaları birlikte bildirim dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden ululuk demiş kim, işyar eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız üstelik bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye cebin bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi üstelik bu, çünkü ihbariye dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil yasa bunu öngörüyor.”

Share: