Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan dolu hayatı inatçı yönde etkiledi

Kıyamet ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için gün süresince ve akşam ezanı saatlerinde sağlam yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde etkin olması muhtemel akva yağışlara ilgilendiren, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın cenup ve batısı ile Şimal Veli’de görülecek sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’dahi sağlam, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında yer yer çokça akva olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE MEŞBU YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların arkası sıra mütehammil çok ilde boğanak yağış enerjik oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’bile boğanak yağıştan kaynaklı su baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’dahi ise su baskınlarının beraberinde meşbu yağışları da hayatı zıt etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’birlikte zaman saat 16.00 sıralarında etkin olan sağanak yağış yurttaşlara el anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Ege Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını bile akarsu bastı. Hastane bahçesinin ve içerisinin suyla mahmul olduğu anların yer aldığı görüntüler toplumsal medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde su komple koridorlarda bata çıka yürüdüğü görüldü. Yağmur dolayısıyla trafikte bile aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MEŞBU VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi marifetiyle zaman amacıyla yoğun ve gök gürültülü boğanak yağmur uyarısı yapılan Balıkesir ve belde ilçelerinde saat 15.00 sıralarında sağanak yağış başladı. Kirci ile karışık kısaca 1 saat enerjik olan sağanak dolayısıyla ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Akarsu birikintileri zımnında sürücüler yumruk anlar yaşadı. Yağmuru cadde üzerinde yakalanan vatandaşlar ise sığınmak için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde birlikte etkin olan boğanak ve dolu yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya cebin önlemler aldı. Kırıcı yağan yağmur sebebiyle çok sayıda familya ve hareket yerinin temel taşı katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak zıt durumlara karşı hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA DOLU YAĞIŞI

Bursa site merkezinde gün ortası saatlerinde öğle vakti saatlerinden itibaren saha meydan gök patırtılı boğanak etken olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin faziletkâr rakımdaki mahallelerine dolu yağdı. Keles’te ceviz büyüklüğünde yağan mahmul hayatı damarı bozuk etkiledi. Tıpkısı vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Dolu, ekincilik arazilerine bile beis verdi. Eskişehir Havza Hesap Pusulası ve Erken Uyartı Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’dahi metrekareye saatte 75 kilogram yağmur düşmesi bekleniyor. Gök patırtılı bora yağış zımnında oluşabilecek başat ve su baskınlarına alın hem Bursa Valiliği hem birlikte Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı, sosyal medya hesaplarından vatandaşları titiz olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının boy bos tarihi bu gece yarısına kadardı, fakat Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nden ikinci aynı uyarı daha geldi. Bursa için ferda saat 23.00’a kadar akva yağmur uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE KIRCI VE SU BASKINI

Çanakkale’da beklenen yağmur Ezine ilçesinde etkin oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay yağmur başladı. Yağmurun peşi sıra de komple yağdı. Camlara vuran kirci taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Bora dolayısıyla gâh caddelerde su birikintileri oluştu. Hoşur Uran Sitesi’nde dahi sokaklar suyla doldu. Sıkıntı dolayısıyla bazı ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Kırılan dikme dalları da yeniden ekipler marifetiyle toplandı.

MANİSA’DA KIRCI VE BARAN NEDENİYLE YUMRUK ANLAR YAŞANDI

Meteoroloji eliyle bugün için dolu ve gök ses boğanak yağmur uyarısı yapılan Manisa’nın form ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’birlikte saat 15.00 sıralarında yağış başladı. Kirci ile tuhaf tahminî 1 saat deli dolu olan boğanak zımnında ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen kişmiri önünde sürücüler arada sırada ilerlemekte ağırlık çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar edisyon anlar yaşadı.Ayrımsız esnafın çöpler nedeniyle tıkanan mazgalı yoluyla açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri cadde ve sokaklarda günahsızlık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte canlı olan bora günce yaşamı ve trafiği menfi etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, bağlı yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Hükümdar Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar yolunda bati akarsu birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Saika Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde bazı aile ve aksiyon yerlerine akarsu bastı. İl Itimat Müdürlüğü’ne ilişkin gidiş geliş ekipleri, yolda küsurat vesait nedeniyle Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER TAKIM KURDU

Kütahya site merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde alçak yağışın peşi sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi için birçok noktaya set kurdu. Gelgel sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Nahiye Tutum ve Erken Uyarı Merkezi’den yapılan açıklamada üstelik “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden şapadanak dominant, taşkın, saika, domestik dolu yağışı ve yağmur anında sağlam rüzgar üzere olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonraları birdenbire bastıran keskin yağmur hayatı hırçın yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde tahminî yarım yamalak saat etkili olan yağış nedeniyle anne yollar ile bazen sülale ve iş yerlerinde su baskınları yaşandı. Rappadak bastıran yağışa tedariksiz yakalanan bazen sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde mevcut Nakız Kavşağı namına aşina güreşçi köprüsü altında oluşan akarsu birikintisinde çevrilmiş kaldı. Mahdut küsurat sürücülerin imdadına yetişen itfaiye aracı ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı sülale ve hisse senedi yerlerine bile anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin kâh bölümlerinin su baskınlarıyla savaşım ettiği anlarda ise kent merkezinin birlikte Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan su baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli hamam bire bir yaz gününde park ve sokaklara akın etti.

MUĞLA’DA SAĞANAK YAĞIŞ DIRIMLIK DAMARLI ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde dönüş ortasında başlayan ve site merkezinde etkili olan sağanak yağmur, kırsalda bile hayatı damarı bozuk etkilendi. Milas üzere bugün ve yarın amacıyla gök curcunalı sağanak yağmur uyarısı yapılırken; asuman gürültülü boğanak yağışa alın tetik olunması isteniyor. Hava Bilgisi’den yapılan uyarıda şakkadak sel, taşkın, sebep, domestik meşbu yağışı ve yağış takkadak akva rüzgar, hortum mekanizma riski gibi olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te ülke merkezinde kısaca 1 saat süren bora, bazı binaların bodrumlarında su baskınlarına kez açtı. Boğanak ara sıra mahallelerde faaliyet kesintilerine hastalık oldu. Akarsu birikintilerinden geçmeye etkin bazı vesait arızalanarak yolda kaldı. Akarsu birikintileri şehir içi ve şehirler arası kara yollarında trafikte aksamalara neden oldu. Birçok güdücü araçlarını iltica etmek üzere çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri birlikte kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması üzere düzentileme yürütüyor. Site merkezinde kırılan ağaç dalları zımnında ulaşımda aksama meydana geldi.Share: