Marmara’üstelik pelit bollaştıkça tezgahtaki fiyatı üstelik düşüyor

Marmara Denizi’nde çokça miktarda avlanılan palamudun fiyatı tezgahlardaki fiyatına yansıdı.

Ağlara takılan bol miktarda palamutla limana dönen Tekirdağlı balıkçıların yüzü gülüyor. Balıkçıların sandık kasa palamutla kıyıya gelmesi, tezgahları da şenlendiriyor.

Tanesi güzeşte hafta iriliğine göre 80-90 liradan satılan palamudun fiyatı 35-40 liraya büyüklüğünde düştü.

Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, palamudun Marmara ve Karadeniz’de balıkçının yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Olumsuz hava raporu dolayısıyla güzeşte hafta balıkçıların avlanamadığını anlatan Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:

“Çokça kaba rüzgar nedeniyle 5-6 ahit balıkçılar denize açılamamıştı. Haddinden Fazla şükür havalar demincek pir tekneler denize açıldı. Balıkçılar kıyıya boş dönmüyor. Sivri bu hafta kendini pir göstermeye başladı. Palamudun artması fiyatları birlikte düşürdü. Vatandaşlarımız uygun fiyata balık eşya. Karadeniz’da pelit henüz da fazla olduğu amacıyla ara sıra tekneler avlanmak için Karadeniz’e gitti.”

Balıkçı Hasan Erol da fiyatların düşmesiyle vatandaşların palamuda ilgisinin arttığını tabir etti.

Palamudun fiyatının iriliğine göre değiştiğini tamlayan Erol, “Palamut balıkçının bile vatandaşın da yüzünü güldürüyor. Tezgahımızda rastgele çağ tüvana balık bulunuyor. Palamudun birlikte istavrit, sardalya ve mezgite da irade var. Şu zaman en çok temenni gören balık palamut.” dedi.Share: