Martir öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adı Keçiören’deki el kütüphanesinde yaşatılacak

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen 22 yaşındaki Şenay Aybüke Yalman’ın adı, Keçiören’deki halk kütüphanesinde yaşatılacak.

Keçiören Belediyesi yoluyla, Yayla Mahallesi’nde, şehit hoca Şenay Aybüke Dik’ın adının verildiği halk kütüphanesi açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Mürtefi Odabaş, açılışta, bu kitabevi ile Keçiören Belediyesi ortaklığında altıncı kütüphaneyi hizmete sunduklarını söyledi.

Şehit Dik’ı çok önemsediklerini belirten Odabaş, Keçiören Şenay Aybüke Dik Ahali Kütüphanesinin, Batman Martir Şenay Aybüke Yalman İl Ahali Kütüphanesinden sonradan Türkiye’de şehit Sarp namına açılan ikinci kütüphane olduğunu tabir etti.

Odabaş, Türkiye genelinde 1250 kütüphaneyle bakım verdiklerini belirterek, kütüphanenin kılıklı olmasını diledi.

“Bu yurt sahipsiz değildir. Bu vatanı bölemeyeceksiniz”

Keçiören Şehremini Turgut Altınok bile PKK ve onunla gelişim birliğindeki herkesin vatan haini olduğunu söyledi.

Türkiye’nin değme karışının şehitlerin kanıyla sulandığını, bu vatanın sahipsiz olmadığını ifade fail Altınok, “Bu vatanı bölemeyeceksiniz. Siyasetçilere söylüyorum, düşünce ayrı ayrımsız şey, kuvvet doğmak ayrı ayrımsız molekül. Atatürk, ‘mevzubahis vatansa gerisi teferruat’ diyor. ‘Oy alayım, kudret olayım’ diye niteleyerek PKK ile masaya oturan bütün haindir. Bu kadar askerimizi, polisimizi, vatandaşımız, öğretmenimizi, korucumuzu öldüren yurt hainleriyle hiç kimesne teşrikimesai yapamaz.” diye konuştu.

Her kütüphanenin kandil olduğunu rapor eden Altınok, içerisinde 13 bin betik mevcut kütüphaneden herkesin faydalanması dileğinde bulundu.

Belediye Reisi Turgut Altınok, serencam yıllarda çokça sayıda kütüphanenin hizmete sunulduğunu, spor alanında da haddinden fazla sayıda teceddüt yapıldığını belirterek, yakında zamanda Ankara’da geçmiş ücretsiz teknoloji merkezini açacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, şehit Sarp’ın bire bir dönme tahsil gördüğü Şehit Mutlu Birey Tığ Ortaokulunun Müdürü Utku Altınkaynak, martir öğretmenin babası Merbut Sarp’a, kızının tahsil belgesini sunma etti.

Daha sonra şehit Yalman’ın ailesi, Altınok ve tören düzeni üyeleri, kütüphanenin açılışını yaptı. Açılışa, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar birlikte katıldı.Share: