Maşrık Akdeniz’de mavi sularla buluşacak balıkçılar dönme sayıyor

MUSTAFA ÜNAL UYSAL/TOPLAMA GENCO – Sazak ve Hatay’dahi balıkçılar, Akdeniz’de av yasağının sona ereceği 15 Eylül’ü heyecanla bekliyor.

Sezonun kapanmasının ardından denize hasret kalan balıkçılar, tıpkı yandan teknelerinde hizmet, boya ve restorasyon işlemlerini sürdürürken aynı yandan de ağlarını onarım ediyor.

Av sezonunun başlaması amacıyla dönem sayan balıkçılar, bu yıl bereketli tıpkı bölüm geçirmeyi imge ediyor.

“Balık fiyatları haddinden fazla uygun olacak”

Mersin Denizciler ve Balıkçılar Derneği Başbuğ Vekili Adnan Polat, AA muhabirine, Akdeniz’de gelgel sıcaklığı nedeniyle av yasağının 15 Ilkgüz’de sona ereceğini hatırlattı.

Balıkçıların eskimemiş sezon hazırlıklarının alçak şekilde sürdüğünü aktaran Çelik, “Balıkçılarımız ‘Müstemirren besmele’ deyip 15 Ilkgüz’de denize açılacak. 4 kamer denize hasrettiler. Ilkgüz, teşrinievvel, kasım ve aralık, balığın artağan olduğu aylardır. Balık fiyatları çokça akla yatkın olacak. Vatandaşlarımız bu ayları değerlendirsin. Temas zaman olduğu kabil artağan bir mevsim bekliyoruz. Umutluyuz, av yasağı sonrasında bolluk ve bereket vardır.” dedi.

Balıkçılardan Ramazan Kayaç dahi hazırlıklara akıbet atiklik bitmeme ettiklerini ve sezondan umutlu olduklarını belirtti.

Balıkçı İbrahim Çelik ise baba mesleği balıkçılığı gururla sürdürdüğünü anlattı.

Bereketli benzeri av sezonu beklediklerini rapor fail Çelik, “Ağlarımızı doğrudan geçirdik. Hazırlıklarımız vermek için. Heyecanla sezonun açılmasını bekliyoruz. Domuzuna benzeri zaman geçirmeyi düş ediyoruz.” diyerek konuştu.

Yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yapan Hedef Gürsoy, okkalı tıpkı tempoda “Vira besmele” emreylemek için devir saydıklarını söyledi.

Hatay’da kaptan Mithat Aziz, 15 Eylül’de rızklarını aramak amacıyla denize açılacaklarını belirtti.

“Allah’tan temennimiz bol balık olması”

Ermiş Süleyman birlikte tekneleri ve ağları sezona hazır ağıl anlatmak amacıyla çalışmalarının hummalı şekilde sürdüğünü anlatarak, “Bakir sezonda Allah’tan temennimiz bol balık olması ve insanlara haşat balık tavlandırmak. Umutluyuz, inşallah istediğimiz kabilinden peki.” ifadelerini kullandı.

Necdet Kara ise tafsilatlı süreden beri balıkçılıkla uğraştığını, tuttukları balıkları Ankara ve İzmir’e gönderdiklerini kaydetti.Share: