Mehmet Büyükekşi: “Cümle veriler, sistemimizin makul yolda çalışmaya başladığını gösteriyor”

Türkiye Ayak Topu Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükeşki, MHK Ağustos Kocaoğlan Yetişek Semineri’nde yaptığı açıklamada, “Bütün veriler, sistemimizin akla yatkın yolda çalışmaya başladığını gösteriyor” dedi.

Form Hakem Kurulu marifetiyle düzenlenen MHK Ağustos Ayı Eğitim Bilimi Semineri, TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Dinlenme Kampı ve Yetişek Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Seminerin küşat törenine Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Komutan Vekilleri Meram Aksu, Yusuf Günay ve Yalman Orhan, Dümen ve İcra Kurulu Üyeleri Müslüm Özmen ve Mualla Düşmez, Genel Yazman Ölçü Kardaş, MHK Başkanı Sabri Çelik, MHK Danışmanı Hugh Dallas, MHK Üyeleri, Süper Takım Hakemleri ve Videoteyp Havari Hakemleri katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Dip Süper Loda’birlikte ilk iki haftanın değerlendirildiği seminerde yaptığı küşat konuşmasına 2022-23 ayak topu sezonunun Türk futbolunun yekpare paydaşlarına güzel olmasını murat ederek önceden, “Parçalanmamış sporcularımıza ve hakemlerimize dosdoğru ve başarılı aynı zaman diliyorum. Bugün MHK başkanımız sayın Sabri Çelik ve UEFA hakem oturmuş başbuğ yardımcısı benzeri zamanda TFF’nin kullanılmamış MHK Danışmanı Hugh Dallas ile alay malay kocaman bir seminerimizi imar etmek için burada hep bulunuyoruz” dedi.

“Hugh Dallas iri gelgel duyduğumuz bir futbol adamı”

Ayak Topu Federasyonu’nun eskimemiş MHK Danışmanı Sayın Hugh Dallas’ın Bolu’üstelik gerçekleştirilen evvel yargıcı eğitim bilimi seminerine rahatsızlığı zımnında açıktan angajman ile gelmek zorunda kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu vesileyle namına bire bir defa daha eski olsun dileklerimi iletiyor ve aramıza kırnak geldiniz diyorum” dedi.

TFF’nin eskimemiş MHK Danışmanı ve eğitmeni Hugh Dallas’ın Bolu’dahi gerçekleştirilen önce seminere rahatsızlığı dolayısıyla alarga bağlantı ile karışmak zorunda kaldığını hatırlatan Büyükekşi, “Bugün aramızda namına benzeri yol daha kılıklı geldiniz diyorum. Hugh Dallas global futbol dünyasında mehabetli bire bir yeri olan ve danışmanımız olmasından bile nazik alım duyduğumuz tıpkısı futbol adamı” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Beş Altı tekmil ile onu sizlere tanıtmak istiyorum. Hugh Dallas 1988 yılında o zamanki Yürek Galipleri Kupası’nda geçmiş arsıulusal maçını yönetmiş, sonuç etap yüce bire bir hakem eğitmeni. Sonrasında 1996 yılında ABD’de gerçekleştirilen 1996 Yaz Olimpiyatları’yla başlayarak 1998 ve 2002 Acun Kupaları ve 2000 yılı Avrupa Şampiyonası üzere futbolun küresel anlamda en üst düzey seviyedeki organizasyonlarında başarıyla hakemlik yapmıştır. Kendisi çalışkan ayak topu hakemliğini bıraktıktan bilahare birlikte UEFA Yargıcı Komitelerinde fariza alarak Avrupa futbolunun en üst merciinde büyük roller üstlenmiştir. “2019 yılından bu yana dahi UEFA Hakem Komitesi Başbuğ yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ego İngilizce ona, “Welcome to are family Hugh” diye yeniden buradan, onun dilinden çağırmak istiyorum.”

“Halihazırda müteharrik bu tümce bugünden yarına hep henüz bol olacak”

Ister adaylık döneminde gerekse göreve geldikleri önceki günden bu yana TFF yerine anne amaçlarından birinin Süper Grup bellik değerini yukarıya sarmak, sahadaki futbolun ve Fair-Play’in konuşulduğu, izleyenlerin beğeni aldığı ayrımsız futbol atmosferi bina etmek üzere yola çıktıklarını belirterek, “Bunu yapmak zarfında futbolun arz şanlı unsurlarından biri hakemlerimizle ilgili düzenlemeleri ıslah ve ihya çalışmalarıyla işe başladık. Vaadimiz aklık çalışan, akıllardaki soru işaretlerini kaldıracak, futbolseverlerin güvenini kazanacak, itiraz edenlerin birlikte itimat edecek ayrımsız herkes kurmaktı. Bunun içinde yargıcı hem kendi tecrübemiz hem birlikte mecmu paydaşlarımızın katkılarıyla kaliteli ve sürdürülebilir bir ayak topu standardı ihdas etmek üzere kolları sıvadık. Halihazırda çalışan bu herkes bugünden yarına bilcümle elan ferah olacak. Bu benzeri süreç ve hepimizin sabrına ihtiyaç var ama çokça geçenlerde bugün ağız dalaşı konusu olan birçok molekül ölçülebilir, ispatlanabilir… Zaman yapılan veriler sayesinde ortadan kalkacak rastgele öz çok kategorik, beliğ ve asetat olacak. Böylece hepimiz futbolun güzelliklerinin haddinden fazla elan çok yargıcı hatalarının birlikte haddinden fazla daha birkaç konuşulduğu aynı ortamı yakalamış olacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Düz ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık”

Federasyon adına yaptıkları en önemli iyileştirmelerden birinin VAR ile ilgilendiren olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Biliyorsunuz, dünyadaki sunu gür altyapılarından birine sahip olduğumuz VAR, beceri olanaklarımızı bile bu yıl elan dahi güçlendirdik. Kayran ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık. Yargıcı VAR iletişimini uluslararası VAR protokolünde belirtildiği kabilinden minimal düzeye indirip vakit kaybetmeden kâr odaklı diyaloğa dönüştürdük. Sonunda minimal müdahale maksimal yarar diyebileceğimiz yapı tasarladık” ifadelerini kullandı.

“Dijital nasıp sistemimizi hayata geçirdik”

Kurmaya çalıştıkları yapının ligin önce 2 haftasında faziletkâr tıpkı ongunluk ile işlemesinin birlikte akilane yolda olduklarının yer güzelce kanıtı olduğunun altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi sözlerini söyle sürdürdü:

“Diğer yandan hakem atamalarını kişisel inisiyatiflerin büsbütün dışına çıkaran dijital atama sistemimizi hayata geçirdik. Ligin geçmiş haftasında bu yana cümle hakem atamalarımız sayısal müşahit raporlarının sisteme girilmesine güvenerek algoritmanın yaptığı yorum neticesinde gerçekleştiriliyor. Yargıcı atamaları federasyonumuzda ya da MHK’de bulunan kişilerin inisiyatifleriyle değil, dijital hep marifetiyle algoritmatik değerlendirmelere bakarak gerçekleşiyor. Altını çizmek istiyorum. Kişisel nasıp yapılmıyor, algoritmatik kendisine yapılıyor bu atamalar. Bunu kamuoyu eliyle banko makul namına bilinmesini istiyoruz. ‘Şu hakemi istiyoruz, namevcut bu hakemi istemiyoruz’ şeklindeki çağrılar bizde kesinlikle kıymet bulmaz arkadaşlar. Böyle bire bir molekül namevcut. Bizim sistemimiz bunlara cevaz vermiyor. Sistemin tamlık matlup düzeyde çalışması amacıyla benzer olduğu kadar çokça veriye ihtiyacımız var. bundan sonra karşılaşma oynandıkça, elan çok analiz cins olacak elan çok elimizde big data dediğimiz bilgi olacak.”

“Bu güzel sisteme biraz zaman tanımanızı ve güvenmenizi arzu ediyorum”

Elan ligde 2. haftanın geride kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu iyicene sisteme az buçuk zaman tanımanızı ve güvenmenizi sizlerden irade ediyorum. Futbolun geleceği amacıyla çok şanlı bir adım atıyoruz. Herkesin desteğine ve sabrına ihtiyacımız var. Antrparantez sistemin gelişimine gelişigüzel açıdan beslemek üzere İstanbul Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Hakemlerimiz üzere yabanlık değerlendirme ve kabiliyet geliştirme programlarını başlattık. Hakemlerimizin Bolu’de yapılan testlerinin sonuçlarını darülfünun hocalarımız ile alay malay değerlendiriyoruz. Bu sonuçlar üzerinden hakemlerimizin performanslarını en son düzeye takip etmek üzere bireysel eğitimlere da bilcümle beraber başlıyoruz. Hakemlerimizin ferdî gelişmelerine bu yolla yardım sağlarken bir yandan dahi yetenekleri dünyaca bilinen ve şu anda aramızda b ulunan Hugh Dallas kabilinden çokça deneyimli isimlerle ayrıntılı soluklu işbirliklerini yapıyoruz. Birlik bunlarla alay malay Süper Takım yargıcı havuzumuzu bollatmak amacıyla da yıpranmamış benzeri çalışma başlattık. Buna bakarak 1. grup hakemlerimizden sayısal hakem tayin sisteminde uyguladığımız kriterlerimize uyan hakemleriz dahi önümüzdeki günlerde Süper Tomar listemize dahil gitmek istiyoruz” dedi.

“Hakemlerin değişmeyen kalitesini tezyit etmek, hakemlerin değil, oyunun konuşulduğu ayrımsız futbol monte etmek üzere bu çokça yönlü çalışmaları yürütürken bilcümle kulüp başkanlarının, yöneticilerden, teknik direktörlerden ve futbolculardan hakemlerimizle ilgilendiren açıklamalarında zihin ve henüz iri bir eleştiri lisanı ve çıdam temenni ediyorum” diyen Büyükekşi, “Arkadaşlar çıdam. Zira bu sürecin sonunda hepimiz el ele verirsek çok henüz dolgunca ayrımsız ayak topu performansı birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Süper Öbek’in marka değerini artırmalıyız”

Süper Kütle’in işaret değerini kesinlikle artırmalarını gerektiğinin altını çizerek, “Bunun ortamında oyunumuzun kalitesini yukarıya akilane taşımamız gerekiyor. Geçtiğimiz 2 haftanın başarım değerlendirmesi az buçuk bilahare sizlerle alay malay burada yapacağız. Ego hakemlerimize çokça teşekkür ediyorum. Hakemlerin terbiye seminerinden kalburüstü çıkmasını istiyoruz. Tığ sizlere güveniyoruz, sizler birlikte bize güvenin. Hakemlerimizin bu konudaki performansı bizim açımızdan haddinden fazla koca” diyerek konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Takım’in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili Hedef Ilgaz ile MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas’ın, her hafta salı haset yayımcı kuruluşla belirlenen tıpkı saatte haftanın hakem performanslarını görüntülü kendisine değerlendireceklerini belirtti.

Seminerde ayrıca TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin beraberinde MHK Başkan Vekili Tasavvur Ilgaz ve MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas, matbuat mensuplarına yargıcı performansı ve yapılan çalışmalarla ilişik vukuf verdi – İSTANBUL

Share: