Mehmet Büyükekşi: “Tüm veriler, sistemimizin makul yolda çalışmaya başladığını gösteriyor”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükeşki, MHK Ağustos Ayı Eğitim Bilimi Semineri’nde yaptığı açıklamada, “Cümle veriler, sistemimizin akıllıca yolda çalışmaya başladığını gösteriyor” dedi.

Merkez Yargıcı Yerleşmiş marifetiyle düzenlenen MHK Ağustos Kocaoğlan Terbiye Semineri, TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Dinlenme Kampı ve Eğitim Bilimi Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Seminerin açılış törenine Türkiye Ayak Topu Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Başbuğ Vekilleri Murat Katarakt, Yusuf Günay ve Yalçın Orhan, Yönetim ve İcra Müesses Üyeleri Müslüm Özmen ve Şanlı Düşmez, Genel Sekreter Paha Kardaş, MHK Başkanı Sabri Çelik, MHK Danışmanı Hugh Dallas, MHK Üyeleri, Süper Kütle Hakemleri ve Video Apotr Hakemleri katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Kaba But Süper Grup’bile geçmiş iki haftanın değerlendirildiği seminerde yaptığı açılış konuşmasına 2022-23 futbol sezonunun Türk futbolunun parçalanmamış paydaşlarına yavuz olmasını temenni ederek başlarken, “Cümle sporcularımıza ve hakemlerimize dimdik ve kudretli bir mevsim diliyorum. Bugün MHK başkanımız sayın Sabri Polat ve UEFA yargıcı yerleşmiş başbuğ yardımcısı tıpkısı zamanda TFF’nin kullanılmamış MHK Danışmanı Hugh Dallas ile alay malay mefret tıpkısı seminerimizi yükseltmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz” dedi.

“Hugh Dallas büyük hava duyduğumuz bire bir ayak topu adamı”

Ayak Topu Federasyonu’nun yıpranmamış MHK Danışmanı Sayın Hugh Dallas’ın Bolu’de gerçekleştirilen ilk yargıcı eğitim seminerine rahatsızlığı zımnında uzaktan angajman ile süzülmek zorunda kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu vesileyle namına ayrımsız sefer henüz önceki olsun dileklerimi iletiyor ve aramıza adamakıllı geldiniz diyorum” dedi.

TFF’nin yıpranmamış MHK Danışmanı ve eğitmeni Hugh Dallas’ın Bolu’üstelik gerçekleştirilen önce seminere rahatsızlığı dolayısıyla alarga bağlantı ile gelmek zorunda kaldığını hatırlatan Büyükekşi, “Zaman aramızda namına benzeri öğün henüz berceste geldiniz diyorum. Hugh Dallas global ayak topu dünyasında oylumlu bir yeri olan ve danışmanımız olmasından birlikte şişman alım duyduğumuz aynı ayak topu adamı” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Birkaç cümle ile onu sizlere öncelemek istiyorum. Hugh Dallas 1988 yılında o zamanki Kupa Galipleri Kupası’nda evvel uluslararası maçını yönetmiş, akıbet basamak yüce tıpkı hakem eğitmeni. Sonrasında 1996 yılında ABD’de gerçekleştirilen 1996 Yaz Olimpiyatları’yla başlayarak 1998 ve 2002 Dünya Kupaları ve 2000 yılı Avrupa Şampiyonası kadar futbolun küresel anlamda en üst dozaj seviyedeki organizasyonlarında başarıyla hakemlik yapmıştır. Kendisi etkin futbol hakemliğini bıraktıktan bilahare dahi UEFA Yargıcı Komitelerinde görev alarak Avrupa futbolunun en son merciinde heybetli roller üstlenmiştir. “2019 yılından bu yana dahi UEFA Hakem Komitesi Komutan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ego İngilizce ona, “Welcome to are family Hugh” diye gine buradan, onun dilinden çağırmak istiyorum.”

“Halihazırda çalışan bu cümle bugünden yarına bütün henüz mebzul olacak”

Icap namzetlik döneminde gerekse göreve geldikleri evvel günden bu yana TFF yerine asıl amaçlarından birinin Süper Yığın ayraç değerini yukarıya kaldırmak, sahadaki futbolun ve Fair-Play’in konuşulduğu, izleyenlerin gusto aldığı tıpkı ayak topu atmosferi yapmak için yola çıktıklarını belirterek, “Bunu gerçekleştirmek ortamında futbolun yeryüzü mefret unsurlarından biri hakemlerimizle ilgili düzenlemeleri ıslah ve geliştirme çalışmalarıyla işe başladık. Vaadimiz düzgün hareketli, akıllardaki istifham işaretlerini kaldıracak, futbolseverlerin güvenini kazanacak, itiraz edenlerin bile emniyet edecek tıpkı sistem kurmaktı. Bunun ortamında hakem hem öz tecrübemiz hem birlikte kamu paydaşlarımızın katkılarıyla kaliteli ve sürdürülebilir tıpkısı ayak topu standardı düşünmek için kolları sıvadık. Halihazırda müteharrik bu bütün bugünden yarına bilcümle daha mebzul olacak. Bu ayrımsız proses ve hepimizin sabrına ihtiyaç var ama çokça yakında bugün ağız dalaşı konusu olan bir nice şey ölçülebilir, ispatlanabilir… Zaman yapılan veriler sebebiyle ortadan kalkacak temas özdek çok belirgin, beliğ ve asetat olacak. Böylece hepimiz futbolun güzelliklerinin çokça elan çok yargıcı hatalarının bile çokça elan beş altı konuşulduğu aynı ortamı yakalamış olacağız” diye konuştu.

“Düz ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık”

Federasyon olarak yaptıkları bildirme balaban iyileştirmelerden birinin VAR ile ilişkin olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Biliyorsunuz, dünyadaki arz ongun altyapılarından birine ehil olduğumuz VAR, beceri olanaklarımızı da bu sene henüz bile güçlendirdik. Düzlük ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık. Yargıcı VAR iletişimini arsıulusal VAR protokolünde belirtildiği üzere minimal düzeye indirip hemen yarar odaklı diyaloğa dönüştürdük. Böylece asgari engelleme maksimum fayda diyebileceğimiz yapı tasarladık” ifadelerini kullandı.

“Sayısal atama sistemimizi hayata geçirdik”

Kurmaya çalıştıkları yapının ligin ilk 2 haftasında faziletli bire bir olgunluk ile işlemesinin de akıllıca yolda olduklarının sunu iyicene kanıtı olduğunun altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi sözlerini söyle sürdürdü:

“Ayrıksı yandan yargıcı atamalarını ferdî inisiyatiflerin büsbütün dışına çıkaran dijital atama sistemimizi hayata geçirdik. Ligin geçmiş haftasında bu yana birlik hakem atamalarımız dijital gözlemci raporlarının sisteme girilmesine güvenerek algoritmanın yaptığı değerlendirme neticesinde gerçekleştiriliyor. Hakem atamaları federasyonumuzda evet dahi MHK’bile mevcut kişilerin inisiyatifleriyle değil, dijital hep eliyle algoritmatik değerlendirmelere göre gerçekleşiyor. Altını resmetmek istiyorum. Zatî tayin yapılmıyor, algoritmatik namına yapılıyor bu atamalar. Bunu halkoyu eliyle banko akilane olarak bilinmesini istiyoruz. ‘Şu hakemi istiyoruz, bulunmayan bu hakemi istemiyoruz’ şeklindeki çağrılar bizde kesinlikle fiyat bulmaz ihvan. Hakeza tıpkı molekül yok. Bizim sistemimiz bunlara cevaz vermiyor. Sistemin cemi matlup düzeyde çalışması amacıyla mümkün olduğu büyüklüğünde çok veriye ihtiyacımız var. daha çok maç oynandıkça, elan aşkın çözümleme kabil olacak daha çok elimizde big data dediğimiz vukuf olacak.”

“Bu sunturlu sisteme az buçuk devir tanımanızı ve güvenmenizi rica ediyorum”

Elan ligde 2. haftanın geride kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu iyice sisteme az buçuk antlaşma tanımanızı ve güvenmenizi sizlerden istek ediyorum. Futbolun geleceği amacıyla haddinden fazla kocaman ayrımsız adım atıyoruz. Herkesin desteğine ve sabrına ihtiyacımız var. Antrparantez sistemin gelişimine gelişigüzel açıdan çoğaltmak amacıyla İstanbul Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Hakemlerimiz için şahsiyet istimara ve yetenek ihya programlarını başlattık. Hakemlerimizin Bolu’da yapılan testlerinin sonuçlarını üniversite hocalarımız ile birlikte değerlendiriyoruz. Bu sonuçlar üzerinden hakemlerimizin performanslarını en üst düzeye derk etmek için ferdî eğitimlere de hep beraber başlıyoruz. Hakemlerimizin bireysel gelişmelerine bu yolla katkı sağlarken bir yandan birlikte yetenekleri dünyaca malum ve şu anda aramızda b ulunan Hugh Dallas gibi çok deneyimli isimlerle mufassal soluklu işbirliklerini yapıyoruz. Yekpare bunlarla birlikte Süper Lig yargıcı havuzumuzu genişletmek üzere bile eskimemiş benzeri emek başlattık. Buna bakarak 1. öbek hakemlerimizden sayısal hakem atama sisteminde uyguladığımız kriterlerimize uyan hakemleriz da önümüzdeki günlerde Süper Takım listemize dahil geçmek istiyoruz” dedi.

“Hakemlerin değişmeyen kalitesini artırmak, hakemlerin değil, oyunun konuşulduğu tıpkısı futbol tesis etmek amacıyla bu çok yönlü çalışmaları yürütürken kamu kulüp başkanlarının, yöneticilerden, teknik direktörlerden ve futbolculardan hakemlerimizle ilişkin açıklamalarında zihin ve daha nazik tıpkı eleştiri lisanı ve çıdam dilek ediyorum” diyen Büyükekşi, “Rüfeka çıdam. Zira bu sürecin böylecene hepimiz ahali ele verirsek çok daha bol tıpkısı futbol performansı birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Süper Öbek’in ayraç değerini artırmalıyız”

Süper Kütle’in ayraç değerini banko artırmalarını gerektiğinin altını çizerek, “Bunun içinde oyunumuzun kalitesini yukarıya akla yatkın taşımamız gerekiyor. Geçtiğimiz 2 haftanın başarım değerlendirmesi biraz sonradan sizlerle birlikte burada yapacağız. Ego hakemlerimize çok teşekkürname ediyorum. Hakemlerin yetişek seminerinden kalburüstü çıkmasını istiyoruz. Tığ sizlere güveniyoruz, sizler de bize güvenin. Hakemlerimizin bu konudaki performansı bizim açımızdan haddinden fazla eke” diye konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Tabur’in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili Gaye Ilgaz ile MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas’ın, seçkin hafta salı haset tabi kuruluşla belirlenen benzeri saatte haftanın yargıcı performanslarını görüntülü yerine değerlendireceklerini belirtti.

Seminerde antrparantez TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra MHK Başkan Vekili Amaç Ilgaz ve MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas, matbuat mensuplarına hakem performansı ve yapılan çalışmalarla ilişkin bilgi verdi – İSTANBULShare: