Mengen Belediyesi’ne Ait Ahşap Atölyesine Sel Düzenlendi.

Bolu’da, Mengen Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, CHP’li Mengen Uray’hangi ilişkin ahşap atölyesine, gizlice orman ürünleri bulunduğu yönünde ihbar aldıkları gerekçesiyle hâkim düzenledi. Mengen Belediye Başkanı Turhan Endişe, baskına mevrut ekiplere, “Neye güvenerek yapılıyor bunlar? Ki beni ihbar fail? Kimdir şikayetçi olan? Bu, Mengen Belediyesi’nin itibarını sarsmaktır. Varsa aynı kaçakçılık, onun adresi Mengen Belediyesi değildir. Mengen Belediyesi, devletine ilişkin aynı belediyedir, yasalara ve kanunlara sınırlı tıpkısı belediyedir. Hangi için bunlar, ne üzere bu kaynak” diyerek aksülamel gösterdi.

Mengen Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Mengen Belediyesi’hangi ait ahşap atölyesinde güzeşte pazartesi gecesi arama yaptı. Baskına polislerle gelişigüzel gelen ekiplerin, ihbar konusunda atölyede sinsice orman ürünü aradığı bildirildi.

Mengen Belediye Reisi Turhan Keder, hâkim sırasında atölyeye gelerek ekiplere gösterdi. Bulut, “Neye istinaden yapılıyor bunlar? Ki beni ihbar fail? Kimdir şikayetçi olan? Bu, Mengen Belediyesi’nin itibarını sarsmaktır. Varsa tıpkısı kaçakçılık, onun adresi Mengen Belediyesi değildir… Belediyemizin itibarsızlaştırmasına müteveccih bu cins, siyasal olduğu izlenimi veren oyunların oynanmasına cevaz vermeyeceğiz. Buna yönelik girişimlerden kimse tıpkısı sonuç alamayacaktır. Mengen Belediyesi, devletine merbut bire bir belediyedir, yasalara ve kanunlara sınırlanmış benzeri belediyedir. Ne üzere bunlar, ne amacıyla bu kaynak” dedi.

Turhan Bulut, elan sonraları yaptığı mukayyet açıklamada ise şunları kaydetti:

“Mengen Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince, 112 ihbar hattına, site merkezinde mevcut belediyemize ait ahşap atölyesinde habersizce orman ürünleri bulundurulduğu yönünde bir ihbar alındığı gerekçesi ile denetleme tespit çalışması başlatılmıştır.

Orman idaresinin uydurma aynı ihbarı nazara alarak işlik çevresinde hukuksuz ve kanuni olmayan bu denetim faaliyetine 22.08.2022 Pazartesi haset saat 21: 00’den itibaren başladığı ve bu denetimin gecenin geç saatlerine kadar bitmeme ettiği, atölyeye ilişkin düzenlilik kameralarının incelenmesinden anlaşılmıştır.

Belediyemizin konudan malumat sahibi olması sonrasında, saat 23: 00 civarında Orman İlçe İşletme Müdürlüğü aranarak konu üzerine müdürden hikmet alınmıştır. İşletme müdürü, ihbarı değerlendirdiklerini ve bu kapsamda işlik ve çevresinde denetleme ve tetkik çalışması yaptıklarını belirtmiştir. Yapılan görüşmede ilgilendiren müdüre, Mengen Şehremaneti Başkanlığı’nın bire bir kamu kurumu olduğu, burada böyle ayrımsız şeyin hukuken ve çalışarak türlü olamayacağı, işlik önünde mevcut orman ürünlerinin tamamının faturalı ve orman işletmesinden realizasyon edilen orman ürünlerinin olduğu, bu yapılanın Mengen Belediye Başkanlığı’nı karalamaya, itibarını sarsmaya, karalamaya müteveccih yağız tıpkı yaymaca çalışması olduğu hususu anlatılmaya çalışılmıştır. Fakat Orman İdaresi, denetleme ve tetkik faaliyetlerine aylamak zorunda olduklarını beyan etmiştir.

“YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA İHBARIN MENGEN BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NI KARALAMAYA YÖNELİK BİR İFTİRADAN İBARET OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR”

23.08.2022 Salı günü saat 14: 00 civarı, Mengen Orman İşletme Müdürü şahsımı arayarak ihbarın batıl olduğunu, atölyede kâin orman ürünlerinin Orman İdaresi’nden realizasyon edilen faturalı ürünlerle eğlenceli olduğunu, hukuka ters tıpkısı uzanım tayin edilmediğini belirtmiş ve buna ilişik tutanak düzenlendiğini bildirmiştir.

Yapılan icraat sonucunda, ihbarın Mengen Şehremaneti Başkanlığı’nı karalamaya müteveccih benzeri iftiradan ibaret olduğu anlaşılmıştır. Belediye Başkanlığı’mız, iftiracı ihbarcının kimliğinin tespiti ve iftira suçundan cezalandırılması istemiyle Mengen Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulunmuştur.

“ORMAN İDARESİ’NİN DE MÜFTERİ İHBARCININ CEZALANDIRILMASI İÇİN CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNACAĞINI RÜYA ETMEKTEYİZ”

Ayrıca gerçeğe aykırı bu ihbar dolayısıyla Mengen Orman İşletme Müdürlüğü’nün işçisi, dulda memuru, şefi ve müdürü, 22.08.2022 ile 23.08.2022 tarihlerini bağlayan cümle tün süresince Mengen caddelerinde ve atölye çevresinde teftiş ve gözaltı faaliyetinde yatmak zorunda kalmıştır. Devletin görevlileri nafile çalışır edilmiştir. Bu kapsamda Orman İdaresi’nin birlikte müfteri ihbarcının cezalandırılması amacıyla suç duyurusunda bulunacağını rüya etmekteyiz. Orman İdaresi’nin suç duyurusunda bulunup bulunmayacağı hususu idaremizce strateji edilecektir.

Belediyemizin itibarsızlaştırmasına müteveccih bu zümre, siyasi olduğu izlenimi veren oyunların oynanmasına cevaz vermeyeceğiz. Buna müteveccih girişimlerden kimesne tıpkı son alamayacaktır.”

“BELEDİYENİN İTİBARINA TEK BİR ESMER ASLA SÜRDÜRMEDİK VE SÜRDÜRMEYECEĞİZ”

Turhan Endişe, bugün uray önünde yaptığı matbuat açıklamasında üstelik şunları söyledi:

“Tıpkı politik benzeri senaryo üretiyorlar. Çokça şükür müfettişlerimiz yarım yamalak olmuyor. Geçenlerde yeniden gelecekler, aradılar. Seçkin gelen müfettiş, eli boş dönüyor. Zira yasalara ilgi eden, mevzuata ilgi fail bire bir belediyeyiz.

Burası, Mengen Belediyesi’nin ahşap atölyesi. Burada üretilenlerin bütünü okullarımıza, camilerimize, parklarımıza, bahçelerimize gidiyor. 25 bin metrekarelik parkın ürünleri bu atölyeden çıkıyor. Siz ne yazmak istiyorsunuz? Bibi anlamış değilim ama sâdır o kim tıpkısı senaryo üretilmiş. Bu senaryo güneş hazırlanmış, önceleri müstahzar türlü… Bunu ilerleyen saatlerde hangi yapacaklardı? Burada haksız yere bire bir suçlamayı atıp, ilerleyici saatlerde bire bir şeyler ika niyetinde oldukları haddinden fazla kemiksiz ve kesin. Buna bile biz, Meclis üyelerimiz ile çalışanlarımız ile izin edilmedi. Sabahleyin saat 03: 30’a kadar ahşap atölyesinden onlar ayrılmadılar, biz de bekledik.

Birçok belediyede analog şeyler oluyor. Ama halkın seçtiği şehremaneti başkanlarına, itibarına; belediyenin itibarına tek ayrımsız iftira asla sürdürmedik ve sürdürmeyeceğiz.”Share: