Merkeziyetsiz genel ağ geliyor

Dorsey’mağara finansal hizmetler şirketi Block’a ait tıpkı Bitcoin kuruluşu olan TBD, (İngilizce “to be determined (belirlenecek)” girişimi, Bitcoin (BTC) merkezli yıpranmamış aynı merkeziyetsiz web kurma planlarını duyurdu ve BTC merkezli blockchain ağının internet evriminde kebir ayrımsız şan oynayacağının altını çizdi.

“Web5” olarak adlandırılan yeni proje, Kasım 2021’de Twitter CEO’luğu görevinden ayrılan Jack Dorsey eliyle planlı yeryüzü edimsel Bitcoin merkezli girişimi olta ediyor.

Web3, interneti merkeziyetsiz arkaç haberdar etmek için blockchain teknolojisini ve tokenleştirmeyi birleştirirken, Web5 yalnızca Bitcoin blockchain ağını kullanan kimlik tabanlı tıpkısı hep adına görüntü ediliyor. Twitter kullanıcısı Namcios, kullanıcı deneyimini imar etmek ve merkeziyetsiz etiket yönetimini hatırlamak için alay malay etkin biraz yazılım bileşenini tanımlayan bir tweet dizisinde Web5 kavramına mesafe getirdi.

Web3 Vakfı ise DID’leri “doğrulanabilir, merkeziyetsiz dijital etiket” tanımlayıcıları adına açıklıyor.

TBD’ye bakarak Web5, DID’ler ve merkeziyetsiz düğümler tarafından merkeziyetsiz web uygulamaları oluşturulmasına olanak tanıyan bire bir web platformu. Dorsey’e göre ise bu genel ağ platformunun yerel servet birimi dijital varlıklar olacak ve BTC merkezli ayrımsız para ağına erbap olacak.

Yeni genel ağ cevvaliyet rekoru: 1 milyar Mbps

 

Türkiye, ülkelerin internet hızı sıralamasında 101. oldu

 

Share: