Mersin’de emekli koşa yavşak yarmak için ektikleri alıçları gelire dönüştürdü

Mersin’in Silifke ilçesinde emekli çift, yavşak üretimi amacıyla bahçelerine ektikleri alıçlar bağlam görünce satışına başladı.

Ulu ve Ayşe Tok çifti, zor olduktan bilahare ailelerinden kalan Çamlıca Mahallesi’ndeki bahçeli eve yerleşti.

Sirke ayırmak amacıyla 2 dönümlük arazinin bire bir kısmına geyik dikeni eken koşa, hem ürünün kendisi hem da sirkesi arzu görünce üretimi tekmil bahçeye yaydı.

Emekli sarıklı Mehabetli Tok, gazetecilere, hasadına başladıkları üründe kısaca bir titrem rekolte beklediklerini söyledi.

Hasat sezonunun mebzul geçtiğini belirten Tok, “Tığ gövem eriği ektikten sonra çevremizdeki aileler birlikte üretime başladı. Alıcın getirisinin yüksek olduğunu gören, tadını dost herkes ürünü değerlendirmeye çalıştı. Ürünlerin kilogramı şu anda dalında 50 liradan satılıyor. Hasat ettiğimiz ürünleri kent merkezi ile Antalya ve Gaziantep kadar farklı illere gönderiyoruz.” dedi.

Tok, akdiken sirkesinin kilogramının da 80-100 liradan azrail bulduğunu dile getirdi.

Emekli memur Ayşe Tok dahi ürünün veriminden mutlu olduklarını ifade ederek, “Memleketimize munzam derece sağlayabiliyorsak, üretebiliyorsak, tekaüt maaşımıza üstelik destek olabiliyorsak hangi mutlu bize.” diye niteleyerek konuştu.

Share: