Mersin’deki Orman Yangınlarında Soğutma Çalışmaları Sürüyor. Başbuğ Seçer:  “Yekpare İmkanlarımızla Başından Beri Bölgedeyiz”

Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, soğutma çalışmalarının devam ettiği Gülnar ve Silifke ilçelerindeki orman yangını bölgelerinde vatandaşlara esbak olsun dileğinde bulundu. Havza halkının acısını paylaşan Başkan Seçer, çalışmalar karşı bile yetkililerden bilgi aldı. Belediyenin mecmu imkanlarıyla yangının başında beri bölgede olduklarını söyleyen Komutan Seçer, “Sahadaki arkadaşlarımız cansiperane ve kahramancasına çalışıyorlar, teşekkür ediyoruz. Ellerine, emeklerine keyif. Cemi Mersin Ağacı’imize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, yaralılara evgin şifalar diliyorum. Çalışanların emeğine, yüreğine esenlik” dedi.

Söndürme ve soğutma çalışmaları yakından strateji eden Komutan Vahap Seçer, Gülnar Büyükeceli’dahi başlayan ve Silifke Yeşilovacık’a büyüklüğünde inen yangın bölgesine her an incelemelerde bulundu, yetkililerden hikmet aldı.

Başbuğ Seçer, evvel namına, Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne, oradan birlikte Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi’ne geçerek hem çalışmaları inceledi hem vatandaşlara önceki olsun dileklerini iletti.

BÜYÜKŞEHİR, TAM EKİPLERİNİ HAVZA İÇİN SEFERBER ETTİ

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi, cümle ekipleri ile seferber olduğu ateş bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. AFAD, Orman Kesim Müdürlüğü, asayiş güçleri ve mekân illerden gelen bindi itfaiye aracı ekipleri, hararet sönüm çalışmalarına bitmeme ediyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı eliyle kestirmece 6 ay geçmiş köpük tankı aparatı takılarak bu zümre yangınlarda yangın söndürme aracına dönüşen Mersin genelindeki TOMA’lardan da cuşuhuruş ile mücadelede faydalanıldı.

Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla bölgeye gönderilen dinamik mutfak TIR’ını dahi gezen Başkan Seçer, ‘1 Ekmek 1 Çorba’ aracının bulunduğu bölgede birlikte incelemelerde bulundu. Güven güçlerine, keyif ekiplerine ve itfaiye erlerine kolaylıklar dileyen Seçer, elan sonradan yangından bölümsel yerine etkilenen Pinepark Otel’e geçti ve eski olsun dileğinde bulundu.

Silifke Hırmanlı’üstelik düz düzlük AFAD’ın Cümbüşlü Eş Güdüm Merkezi’ni bile görüşme eden Başkan Seçer, Yeşilovacık’ta üstelik vatandaşlarla tıpkısı araya geldi. Seçer, serencam olarak üstelik Gülnar Büyükeceli’de düzlük düzlük Orman İşletme Müdürlüğü Büyükeceli Ateş İlk Engelleme Ekibi binasında, Mersin Ağacı Valisi Büyük Hamza Pehlivan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ile bire bir araya geldi.

“YANGININ YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRAMAMASI İÇİN ÜSTÜN BİR ÇABA GÖSTERİLDİ”

Komutan Seçer, Gülnar’üstelik hararet ile ilişik sonuç format karşı açıklamalarda bulunarak, “Geçen sene birlikte bu tabloyla yüz yüze kalmıştık. Bilcümle birimler özlük alanlarında, sorumluk alanlarına müdahale ediyorlar. Amma takı alanımız olmayan yerlere birlikte bizler belediyeler adına yardım sunmaya çalışıyoruz. Iskân yerleri ve köyler belediyelerin bastırık alanları. Orman yangınının bu yerlere sıçramaması amacıyla arkadaşlarımız faik himmet sarfiyat ediyorlar. Geçmiş sabah başlayan cuşiş, akşam ezanı saatlerinden sonra rüzgarın üstelik etkisiyle şiddetlendi. 11 ülke ve ilçeden mevrut sağlamlaştırma ekipler, belediyemizin ve Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarına yardım sundular. Bu icraat sabaha kadar devam etti ve halen üstelik devam ediyor”dedi.

“RÜZGARIN ESİŞ YÖNÜ VE ŞİDDETİ SÜRECİ ETKİLİYOR”

Hararet bölgesinde sabahleyin saatlerinden bu yana incelemelerde bulunduklarını anlatan Başbuğ Seçer,şöyle bitmeme etti:

“Hararet bölgesindeyiz. Sabahtan bu yana yaptığım incelemelerde gördüğüm, Hırmanlı Mahallemiz büyük bire bir nâr atlatmış. Ateş, iskân namına büyüklüğünde mevrut, fakat itfaiyenin üstün gayreti yangının evlere sıçramasını önlemiş. Yangının depar noktası, şu anda nükleer santralci inşaatının bile sürdüğü düz olan Büyükeceli. Büyükeceli’nin yerleşim yerinin hemencecik kıyısına büyüklüğünde ilerleyen hararet, gene orada da alınan önlemler ve yüksek çabalarla konutlara sıçramamış. Yine bu bölgede oylumlu bire bir yasakçı, Yeşilovacık Büyükeceli arasında Pinepark adında iri bire bir otel var. Orayı bile inceledim, süfli haddinden fazla büyük bir nâr atlatılmış. Ekipler hem alarga hem karadan yangını taharri altına almaya çalışıyorlar. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Fakat, rüzgarın esiş yönüne sınırlı namına, incitici de yön değiştiriyor ve sıçrama ihtimali çok faziletkâr oluyor.”

Başbuğ Seçer, yangına müdahale esnasında yaralanan personele de eski olsun dileklerini ileterek, “Bazı personeller yaralandı. Yaralanan personellere ivedili şifalar diliyorum. Tabii kayırıcı hayatı kaybolmadı amma ‘can kaybı yok’ diyemeyiz. Çünkü dikme üstelik aynı aktif, içindeki börtü haşere, hayvanat da seçme biri birer etken. Dolayısıyla tartı verici bire bir uzanım” dedi.

“TÜM MERSİN’İMİZE GEÇMİŞ OLSUN”

Yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü ve yayıldığını tamlayan Başbuğ Seçer, sonuç kendisine şunları söyledi:

“Mersin Ağacı, orman bölgesi ve yunak tıpkısı nahiye. Nedeniyle cuşuhuruş ihtimalinin çokça erdemli olduğu bölgelerin başında geliyor. Cuşuhuruş bile tahminî 26 bin dönümlük ayrımsız alanda meydana geliyor. Tamlık Mersin Ağacı’imize eski olsun dileklerimi iletiyorum.”Share: