Metaverse: Özgürlükler diyarı mı yoksa benzeri AVM mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bugünün dünyasında insanların neden alternatif bire bir köken için duygusal attığını kararlamak el değil: Yeni ayrımsız mebde yaparak sistemi baştan inşa etmek. Sanal alemlere başmaklık çekiciliğin altında dahi bu yatıyor. Mevhum acun zorla bilakis çevrilebildiği, tayf kırıklıklarından kaçılabilen ve daha kasırga donör, elastik ve manidar şeyler için anamalcı eşitsizliklerin geride bırakılabildiği tıpkısı meydan kendisine fon ediliyor.

Harvard Business Review’dan Thomas Stackpole’un inceleme yazısına göre, bu açıdan bakıldığında, Fortnite ve Roblox gibi çevrimiçi evrenlerin 400 milyona yakın kullanıcıyı bünyelerine çekmesi ve Decentraland ve Sandbox kabil diğerlerinin dahi çabucacık büyümesi tansık gelmemeli. Tahminlere bakarak, bu markalar için muamele büyüklüğü çokça mail zamanda 1 trilyon doların konusunda çıkma.

Yatırımcıları cezbediyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Facebook, mevhum ayrımsız geleceğe olan inancını tavzih etmek amacıyla adını Sermaye namına değiştirdi; Microsoft sayısal avatarlarla meşgul gelişim yerleri amacıyla hazırlık yapıyor. Nike’dan Gucci’ye bir nice moda markası Metaverse evreni üzere hazfetmek ve aksesuarlar tasarlıyor. J.P. Morgan ve Samsung, Decentraland’bile mağaza açıyor. Dünyanın bildirme iri çevrimiçi baziçe platformlarından biri olan Roblox’ta oyuncular kendi Forever 21 mağazalarını açarak işletebiliyor ve hassaten bu mağazalarda özlük tasarımlarını satabiliyor. Dünyanın sunu büyük şirketleri Metaverse üstüne şişman yatırımlar yapıyor. Tekmil bu müspet gelişmeler, Metaverse evreni daha kamu adına anlaşılamamışken gerçekleşiyor. Bu dahi Metaverse’ad esrarengiz yanının yatırımcılar için çekimli olduğunu kanıtlıyor.

Metaverse, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerini yatırım yapmaya itiyor.

Deneyim, etiket ve mülkiyet

Birlik bu gelişmeler bizi Metaverse’e müteveccih yavaş ilginin nedenini anlamaya itiyor. Üç kitap bu noktada bize yardımcı oluyor. Cathy Hackl, Dirk Lueth ve Tommaso Di Bartolo’un kaleme aldığı Metaverse’bile Gezmek (Navigating the Metaverse); QuHarrison Terry ve Scott Keeney marifetiyle yazılan Metaverse El Kitabı (The Metaverse Handbook) ve Mark van Rijmenam marifetiyle yazılan Metaverse’e Giriş (Bozkır into the Metaverse) kitapları, Metaverse sayısal evreninin sınırlarını anlamamıza yardımcı oluyor.

Bu kaynaklara bakarak Metaverse, alelumum merkezi sıfır, artırılmış mevhum gerçekliği içeren, verilerin blok zincirlerde depolandığı ve kullanıcıların sayısal ürünlere topluluk olmasına müsaade veren birçok evren ve dijital alanın birleşimi şeklinde tanımlanıyor. Aynı genel ağ terimi kabil Metaverse terimi de genişleme özelliğine topluluk bir nice şehir ve düzlük ağını tabir ediyor.

Uygulamada ise Metaverse, yeni pazarlar ve ürünlerin düz aldığı tıpkısı ortamda çevrimiçi koyulmak üzere eskimemiş benzeri birikim sunuyor. Bu eskimemiş çatı, üç sıra kaymasına illet oluyor:

Deneyim: İnsanlar hemen bezdirmek istemiyor. Oyunlaştırılmış, galiba benzeri rabıt oturan deneyimler insanlara haddinden fazla daha rabıta frapan geliyor.

Etiket: İnsanlar sanal evrende yarattıkları karakterlerine değer veriyor ve onu Metaverse evrenine ve ayrıca cins dünyaya öğütmek istiyor.

Iyelik: İnsanlar zamanlarını nerede geçirmeyi seçerlerse seçsinler, tamamen tıpkısı deriye iyesi olmak isterler.

İnsanlar iş bilgisayarlarında celse açsa de, şeb oyun oynasa üstelik bunu aynı kimlikle yazmak istiyorlar.

Kullanıcı değil unsur koyulmak

Bambaşka ayrımsız deyişle esas arzulanan madde, blok zincir üzerinde bir tıpkı dijital kimliğe topluluk olmaktır. İnsanlar aksiyon bilgisayarlarında celse açsa dahi, akşam baziçe oynasa birlikte bunu bir kimlikle yapmak istiyorlar. Bu kimliğin, kripto paralarınızın anahtarlarından Decentraland’dahi meydan düzlük sayısal eviniz üzere satın aldığınız NFT’lere büyüklüğünde parçalanmamış koca verileri içermesi gerekiyor. Kısacası insanlar Metaverse evreninde tıpkı kullanıcı olmaktan çıktı bu evrenin tıpkısı üyesi olmayı arzuluyor.

Bu kapsam alışılmadık benzeri olasılıklar dünyasının kapılarını açıyor. Buna bakarak söz gelişi Roblox’ta insanlar oyunlar ve baziçe alanları tasarlayarak sosyal iletişim araçları sitelerinde yapamayacakları etkinlikleri düzenleyebilir arkaç geliyor. Buna genişlik gür emsal yerine ise Paris Hilton’ın Roblox üzerinde düzenlediği yılbaşı kutlaması verilebilir. Partilerin geleceği yerine tanımlanan bu kutlamaya yılbaşı zamanı Times Square’e atak fail insanlardan daha aşkın katılımcının dahil olması de bunu kanıtlıyor.

Kullanıcılar Metaverse’te derhâl değme şey üstünde hisse sahibi olabiliyor. Kullanıcı sahipliği kendisine nitelendirilen bu yeni format gerçek aynı kıvrılma niteliği taşıyor zira bu hürriyet, eskimemiş benzeri iktisat fotoğraflamak anlamına geliyor.

Eskimemiş devrim: Kullanıcı sahipliği

Metaverse ve Web3 karşı bildirme can alıcı olan özdek ise iyelik vurgusu adına öne çıkıyor. Kullanıcılar hemencecik çabukça rastgele şey üzerinde behre sahibi olabiliyor. Ait oldukları topluluklar ve kullandıkları uygulamalarla ilişik alınması gereken kararlarda oy sahibi olabiliyor. NFT üretip satabiliyor ve başkaca sunucular adına eşler arası ağlarda müteharrik merkezi sıfır uygulamalarda baziçe oynayarak ödeme alabiliyor. Kullanıcı sahipliği olarak nitelendirilen bu yıpranmamış ebat esas tıpkı kıvrılma niteliği taşıyor zira bu hürriyet, kullanılmamış tıpkı ekonomi gerçekleştirmek anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar özgürleşirken topluluklar ve sayısal ürünler bile platformlar arasında basit taşınabiliyor. Kullanıcılar bu sayede dijital varlıklarını satarak, kiralayarak ve onlar karşılığında takanak alarak dirimlik elde edebiliyor.

Dopamin hesabına kripto dünyalık

Bu durum insanların taharri motorları ve sosyal medya platformları yoluyla var oldukları internet ortamındaki tüketilen şuurluluk konumundan çıkarak üreten konuma yükselmeleri anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar söz gelişi oyunlarda vadi alan karakterler yaratarak bunları farklı oyunculara satabiliyor, Decentraland’birlikte tıpkısı markanın elçisi namına serbest çalışabiliyor evet de ürettikleri dijital görüşme eserlerini satabiliyor. Bugünün internet ortamında ‘gusto’ almanın sonucunda elde edilen dopamin artışı adına ise Metaverse evreninde insanlar kripto para elde ediyor.

Bu çalkantı donör bire bir kadem anlamına geliyor zira eski web tabanlı internet ortamına bilge olan reklam tabanlı nazir, kullanıcıların bilgilerini eser haline getiriyor. Bu bilgilere erbap olan biraz dev ortaklık, sahip oldukları bu gücü paylaşmamak üzere kullanılmamış düzenlemelere gitmekten kaçınıyor. Metaverse bu anlamda internetin yerleşik gücünün bire bir kısmını kırabilme ve internete tıpkı cümbüş kazandırabilme potansiyeli taşıyor.

İş oyuna değil, oyun işe dönüşüyor

Metaverse’nam vadettiği bakir dünyanın tabii distopik ayrımsız tarafı üstelik bulunuyor. Bu dünyada iş oyun haline değil, oyun gelişim haline geliyor. Metaverse’ün bugün fon edilen havai, sayısal özgürlük ve mülkiyet arz etmek namına kullanıcılara elan fazla güçlük yüklüyor üzere gözüküyor. Peki insanlar sair parçalanmamış bağ alanlarını ve ilişkilerini tezyifkâr aynı kenara bırakıp boş zamanlarında yaptığı gelişigüzel şeyi Metaverse evrenindeki kimlikleriyle yazmak istiyor mu? İnsanlar hobilerini aynı işe dönüştürmeyi beribenzer istiyorlar mı? Yeryüzü önemlisi ise hayatlarının henüz fazla bire bir bölümünü mevhum bire bir evrende etmek istiyorlar mı? Bu soruların cevaplarını daha bilebilmek cins değil.

Özgürlükler diyarı mı yoksa aynı AVM mi?

Metaverse pespaye birlikte insanların geleceğinin ilk aşaması mı? Meta ve Microsoft kadar şirketler böyle düşünüyor kabil görünüyor. Galeyan, yeni deneyimlere aç olma dürtüsü ve paranın insanları kullanılmamış tıpkı sayısal köken biçimine ittiği belirtik. Korkulan ise Metaverse evreninin sahne edilen özgürlükler adına bire bir aksata merkezine dönmesi. Bütün bunlara en ongun cevabı ise ahit verecek.

MetaVerse’ten beklentiler çokça faziletli

 

Meta, Metaverse’dahi giysi mağazası açıyor

 

İnfo Yatırım’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’dahi avatarlı devir

 

 

Share: